Arvutitootjatel on vähem tööd ja teenistust pakkuda

Indrek Kald 09. jaanuar 2009, 00:00

Ordi plaanib vähendada tööaega kuni 20 protsenti, millega kaasneb ka sama suur sissetuleku kahanemine töötajatel. "Palk ei muutu, seda me pole kaalunud. Ent kui pead tegema vähem tööd, on ka sissetulek väiksem," selgitas firma juht ja omanik Sulev Sisask.

Sisaski kinnitusel puudutab kavandatav muudatus suurt osa Ordi töötajatest. Tööaja vähendamine peaks tema sõnul jääma lühiajaliseks abimeetmeks kestvusega kuni kolm kuud.

Ordi selle aasta müügiplaane ei soovinud Sisask nimetada. "Praegu on eesmärgiks ellujäämine, valmistumine tulevikus saabuvaks suuremaks müügiks," ütles ta vaid.

Ordi kaubamärki kandvate sülearvutite müük vähenes mullu 2007. aastaga võrreldes ligi 23 protsenti ja lauaarvutite müük 20 protsenti. "Meil pole pidu õue peal, üldse mitte ei ole," märkis Sisask.

Tema sõnul on sülearvutite müügis konkurents Eestis suurem kui lauaarvutite osas, sest turul on mitu tugevat välismaist pakkujat. Kui Eestis tervikuna müüdi mullu sülearvuteid lauaarvutitest rohkem, siis Ordilt osteti enam lauaarvuteid, lisas Sisask.

ML Arvutid pole pidanud tööaega vähendama ega palku alandama, kuid väiksema mahu tõttu on vähenenud tootmistöötajate sissetulek, ütles firma juht Mait Rahi.

"Tööaega pole me otseselt vähendanud, kuna tootmistöötajatel on niikuinii tükitöö. Neil, kelle sissetulek on seotud tükiarvuga, on vähenenud ka sissetulek," ütles ta.

ML Arvutite töötajate arv vähenes eelmisel aastal enam kui 15 protsendi võrra. "Töötajate arvu langus on toimunud proportsionaalselt kõikides osakondades. Arv on kogu aeg muutunud vastavalt sellele, kuidas tööd on," rääkis Rahi. Praegu on firmas alla 50 töötaja.

2008. aastal vähenes ML Arvutite müük umbes 20 protsenti, detsembris kahanes jaemüük aasta varasemaga võrreldes 24 prosenti. "Olime sellega ka arvestanud, et nii uljalt müük ei kasva, nagu oli siiani kasvanud," ütles Rahi. "Kui varasematel aastatel on tehtud kiirel ajal ületunde, siis eelmise aasta lõpus neid ei tehtud," lisas ta.

Selle aasta plaanidest Rahi rääkida ei soovinud. "Plaan on hakkama saada, jätkuvalt. Me arvestame ikkagi sellega, et sel aastal tuleb võrreldes eelmisega väike langus. Eriti arvestades seda, et 2008 esimene pool oli veel suhteliselt tugev," ütles ta. Praegu ei ole ühtegi head signaali, mis selle numbri peaks tagasi kasvu poole vedama, lisas Rahi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 17:53

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing