Rootsi rehabiliteerib tuumaenergia

Sirje Rank 09. veebruar 2009, 00:00

Rootsi tööstus juubeldab. "Mul on väga hea meel, et nüüd on ka Rootsis loodud eeldused ratsionaalsemaks ning kliima seisukohast säästlikumaks energiapoliitikaks," kiitis Rootsi tööandjate liidu Svenskt Näringsliv juht Urban Bäckström, lisades, et see on oluline ka Rootsi tööhõivele.

Rootsi energiamahukad suurettevõtted on korduvalt hoiatanud, et kui riik ei suuda kindlustada mõistliku hinnaga elektrienergiat, viiakse tootmine ja investeeringud riigist välja.

"Otsus lihtsustab oluliselt investeeringute planeerimist," ütles Sverker Martin-Löf, Rootsi tööandjate liidu asejuht, kes kuulub ise mitme energiamahuka suurfirma nõukogusse.

Peaminister Fredrik Reindeldti neljast parteist koosnev võimuliit avalikustas läinud nädalal kliima- ja energiakava, milles on selge roll ka tuumaenergial. Valitsus teeb ettepaneku tühistada tuumaenergiast loobumise plaan ning uute reaktorite ehitamise keeld. Samas ei plaani valitsus ei otseselt ega kaudselt reaktorite ehitamist toetada - riigi toetust saavad taastuvad energiaallikad.

Rootsi kontekstis on valitsuse üksmeel tuumaenergia osas ajalooline. See küsimus on Rootsis aastakümneid parteisid lõhestanud ja isegi valitsusi kukutanud. Opositsioonis olevad sotsiaaldemokraadid koos vasakpartei ja rohelistega jäid esialgu tuumaenergia küsimuses jäigalt opositsiooni.

Rootsi suurtööstus kompab juba Soome suurtööstuse eeskujul uue tuumareaktori ehitamise võimalusi.

Soomes on esitatud uue tuumareaktori ehitamiseks juba kolm taotlust - viimase andis läinud nädalal sisse Fortum uue reaktori rajamiseks Loviisasse.

Juba varem on Soome majandusministeeriumile laekunud loataotlused Soome energiamahukaid ettevõtteid ühendavalt TVO-lt ning uustulnukalt Fennovoimalt.

Otsus uue reaktori ehitamiseks tahetakse Soomes teha veel parlamendi praeguse koosseisuga.

Praegu ehitab Prantsuse Areva Soome viiendat reaktorit Olkiluotos, mille valmimine on lükkunud 2009. aastast 2012. aastasse.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
06. December 2011, 19:34

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing