Inuiti päritolu lauljatar elustab kurgulauluga inimhääle ürgse kõla

Mari Hiiemäe 20. veebruar 2009, 00:00

Tanya Tagaqi vahend on inuiti traditsiooniline kurgulaul. See on midagi ürgset ja metsikut, mis noore ja ilusa neiu suu läbi esile tooduna paneb kuulaja esmalt jahmuma, siis aga tõmbab kaasa. Tanya laul leiab kuulaja sees ühenduse seal peituva ürgse algega ning toob selle peidust välja. Tulemuseks on äratundmine ja ekstaas.

Aastal 2005 Kanada parimaks pärimusmuusikuks valitud Tanya Tagaqi looming on vahetu ja aus. Tema puhul pole määrav see, milliseid meloodiaid ta kasutab või kui musikaalne ta akadeemilises mõttes on. Tähtis on see, et tema sõnum mõjub olulisena. Tanya ei teeskle, vaid ajab tugevasti oma päritolumaa traditsioonidele toetudes päris oma asja. Ja see asi on sama iseenesestmõistetav ning spetsiifilise olemusega nagu puhas lumi või toores kala.

Tanya Tagaq on valinud enda mängumaaks samad vahendid, millel põhineb näiteks Islandi lauljatari Björki või soomlaste Kimmo Pohjoneni edu. Nipp on alustada päris juurte juurest ning mitte kedagi matkida üritades luua helikeel, mis on summa kohalikust arhailisest pärimusest ning laulja isiklikust soovist olla ausaks meediumiks selle vahendamisel moodsasse muusikamaailma.

Rõhutatult autentseid helisid produtseeriv lauljatar esineb Eestis koos trummari Kenton Loeweni ning DJ Michael Rediga. Esimese ülesanne on löökpillimatsatustega Tanya esinemist sugereerivamaks muuta, teine rikastab kontserte elektrooniliste saundidega. Esitamisele tuleb plaadi "Auk" (tõlkes "Veri")

põhjal kokku pandud kava. Ebamaiste ning unelevate ballaadidega vaheldumisi kõlavad kontserdil rütmikad ning hoogsad lood.

Kontserdi eel Viljandi Pärimusmuusika Aidas on kõikidel soovijatel võimalus näha tasuta dokumentaalfilmi "Nanook of the North", mis räägib eskimote traditsioonilisest elust Kanada Arktikas, Inukjuaki lähistel. Tegemist on Robert J. Flaherty must-valge tummfilmiga, mis linastus aastal 1922. Seda linateost peetakse maailma esimeseks täispikaks dokumentaalfilmiks üldse. Helitausta loovad filmile kohapeal Mari Kalkun ning Tanel Kadalipp.

Film on sobivaks eelhäälestuseks Tanya Tagaqi kontserdi kuulamiseks. Arhailine argipäev, mida filmi vaadates näeb ekraanil, terendab ka Tanya laulus, seekord aga helina.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 09:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing