Läti peab jätkama eelarve kärpimist

Sirje Rank 27. veebruar 2009, 00:00

Seni opositsioonis olnud paremtsentristlikku parteid Uus Aeg esindav 37aastane Dombrovskis võtab ohjad üle Ivars Godmaniselt, kelle juhitud valitsus läinud nädalal koalitsioonipartnerite survel tagasi astus.

President Valdis Zatlers põhjendas valikut Dombrovskise suurte kogemustega finants- ja majandusalal ning Euroopa institutsioonide hea tundmisega. Konsultatsioonid erakondadega näitasid, et vähemalt viis parteid on valmis Dombrovskist toetama.

Läti eelmine valitsus palus majanduskriisi lahendamiseks abi IMFilt ning abiprogrammi tingimuste täitmiseks tuleb ka uuel valitsusel jätkata riigieelarve kulude kärpimist.

Dombrovskis ütles eile, et eelarvekulusid tuleb kärpida veel 700 miljoni lati ulatuses. "Kui see ei õnnestu, ähvardab riiki pankrot," vahendas agentuur Bloomberg.

"Kärpida tuleb tohutu summa," ütles Stockholmi Riia majanduskooli professor Morten Hansen. Tema sõnul on 700 miljonit latti ca 5% SKPst, mis teeb koos varasemate lõigetega eelarvekärpe suuruseks 12% SKPst. "Väga hea, et peaministriks saab majandustaustaga inimene, see on Lätile praegu väga oluline," lisas ta.

7,5 miljardi euro suuruse välisabi paketi tingimus on, et Läti eelarvedefitsiit ei tohi ületada 5% SKPst. Läti majanduse olukord on aga abilaenu kokkuleppe saavutamisest oluliselt halvenenud - leppes prognoositud 5% asemel kahaneb Läti SKP uute prognooside järgi tänavu vähemalt 12%.

"Kõige olulisem on saada abipaketi taha poliitiline konsensus," ütles agentuurile Bloomberg analüüsifirma EIU analüütik Aidan Manktelow. "Vaja on avalikkust ette valmistada veel sügavamateks kärbeteks, kui abipaketis algselt eeldati," lisas ta.

Dombrovskise partei Uus Aeg püüab moodustada uue valitsuse suures osas samadest parteidest, mis kuulusid ka Godmanise valitsusse.

Läti ülikooli poliitikateaduste professor Nils Muiznieks iseloomustas Valdis Dombrovskist kui väga noort ja tarka ökonomisti.

"Ta on uus nägu, kuid kas tal on ka piisavalt kaalu, et erinevate koalitsioonipartneritega hakkama saada ja IMFiga eelarve üle läbi rääkida," ütles Muiznieks.

Agentuur S&P jättis Läti sel nädalal ilma investeerimisjärgu reitingust, kärpides Läti riigi reitingu tasemele BB+.

Reitinguagentuur Fitch hoiatas aga, et viivitused uue valitsuse moodustamisel võivad edasi lükata vajalikke eelarvekärpeid, mis omakorda võivad edasi lükata väljamakseid IMFi eestvedamisel kokku pandud välisabipaketist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 17:58
    Otsi:

    Ava täpsem otsing