Venemaa tunded WTO vastu jahenesid

Sirje Rank 12. juuni 2009, 00:00

Põhjuseks võib olla nii Venemaa frustratsioon ELi ja USA diktaadist kui ka soov kindlustada Venemaa keskne roll Valgevene ja Kasahstani majanduses. Seda enam, et otsene kasu WTOga liitumisest pole Venemaale kuigi suur.

Teisipäeval teatas peaminister Vladimir Putin, kes presidendiks olles nimetas WTOsse pääsu Venemaa prioriteediks, et Moskva võtab 16 aastat kestnud läbirääkimiste järel liitumistaotluse tagasi. Seda selleks, et esitada uus taotlus juba ühises tolliliidus Kasahstani ja Valgevenega, mis jõustub 2010. aasta 1. jaanuaril.

Samm tuli ootamatult, kuna alles läinud nädalal Peterburis toimunud ärifoorumil kinnitas Venemaa majandusminister Elvira Nabiullina ELi ja USA kaubanduspartneritele, et Moskva püüab WTO liitumiskõnelused hiljemalt tuleva aasta alguseks lõpetada. Lahti oli veel vaid mõni teema - sh Siberi ülelennutasud ja gaasi hind. ELi kaubandusvolinik Catherine Ashton pidas võimalikuks kokkuleppe sündi selle aasta lõpuks.

"See on märk Venemaa frustratsioonist ning sellest, et WTO ei ole enam nii oluline prioriteet," ütles agentuurile Reuters investeerimispanga Renaissance Capital peastrateeg Roland Nash. Venemaa on korduvalt kaevanud, et EL ja USA pidurdavad kõnelusi poliitilistel põhjustel.

Teisalt kasutab Venemaa majanduskriisi aktiivselt ära selleks, et suurendada oma mõju endistes Nõukogude Liidu liikmesriikides. "Venemaa leidis, et positsiooni tugevdamine endises NLis on tähtsam kui pingutamine WTOga liitumiseks," ütles UralSibi panga peaökonomist Vladimir Tihhomirov agentuurile Bloomberg. "Venemaa on aru saanud, et kasu WTOga liitumisest ei ole kuigi suur, arvestades riigi ekspordi struktuuri ja osakaalu maailmakaubanduses," ütles ta.

Samas on Venemaal oluline hoida enda kontrolli all energiakandjate eksporti Euroopa Liitu, mis tahab arendada otsesidemeid energiarikka Kasahstaniga.

Venemaa vastuvõtt WTOsse on lääneriikidele olulisemgi kui Venemaale - tariifid alaneksid ja Venemaa ei saaks enam ühepoolselt kehtestada kõrgemaid imporditolle, nagu hiljuti autodega tehti. EL ja USA saaksid taolised kaubandustõkked WTOs vaidlustada ja nõuda nende kõrvaldamist. Nüüd aga võib arvata, et ühine taotlus Valgevene ja Kasahstaniga lükkab aastateks edasi kõigi kolme riigi pääsu WTOsse.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing