Turuliider Sky Plusi maksutrikid

Hannes Sarv 29. juuni 2009, 00:00

Ehkki Tehver ise Äripäevaga suhelda ei soovi, räägivad tema eest First Media majandusaasta aruanded. First Media on mitmete raadiojaamade, sh Sky Plus, Sky Radio, Energy FM, omanik. Ettevõte kuulub emafirma kaudu täielikult Tehverile. Huvitav on aga see, et First Mediale ei kuulu nimetatud raadiojaamade ringhäälinguload. Firma tegevus on ainult programmi tootmine.

Ringhäälinguload on arvel teises Tehverile kuuluvas firmas - töötajateta juriidilises kehas Taevaraadio AS, mis on registreeritud First Mediaga samale aadressile Tallinnas Pärnu maanteel. Taevaraadio AS pakub First Mediale vahendusteenust, milleks saab tõenäoliselt olla ringhäälingulubade eest tasu võtmine. Sellest saab firma müügitulu.

Kuni 2006. aastani maksis First Media Taevaraadiole aastas umbes miljon krooni. 2007. aasta aruandest selgub aga, et summa on ühtäkki kümnekordistunud. Seejuures tasub tähele panna, et kulusid Taevaraadiol praktiliselt olla ei tohiks. Raadioprogrammide edastamise eest maksab First Media ise. Raadio ringhäälinguloa taotlemisel makstav riigilõiv on vaid 4000 krooni.

Tehver ega First Media tegevjuht Ilmar Kompus Äripäeva e-kirja teel saadetud küsimusele, miks ühtäkki Taevaraadio müügitulu First Media arvel sedavõrd suurenes, vastust ei saada. Kontorist tabada neid ei õnnestu. Kompus võttis nädala eest neljapäeval korra oma mobiiltelefoni vastu, kuid pidas hetke rääkimiseks ebasobivaks ja palus tagasi helistada mõne aja pärast. Hiljem ta enam ei vastanud.

Juba pikka aega on First Media olnud maksuvõlglaste esirinnas. Firma on riigile võlgu ligi 19 miljonit krooni. Kui aga võtta arvesse maksuameti pikaajalisele nõudele lisanduvad intressid, kasvab võlg enam kui kahekordseks. Nõude esitasid maksuametnikud 2006. aasta juulis ja see on mitmes kohtuastmes tõestatud ja kinnitatud. Praegu jätkub Tallinna halduskohtus vaidlus First Media ja maksuameti vahel just intresside tühistamise üle. Lisaks soovib First Media tühistada maksuameti hiljutise otsuse mitte lubada võlga ajatada, st tasuda see korraga.

"OÜ First Media palub oma kaebuses tühistada maksu- ja tolliameti intressinõude, kuna kohustus on lõppenud seoses aegumisega. Samuti on intressinõue ebamõistlikult suur," lausus First Media esindaja vandeadvokaat Helmut Pikmets.

Firma 2007. aasta aruande lõpus on audiitor märkinud, et "juhul kui lõplik kohtuotsus on kooskõlas maksu- ja tolliameti poolt 28. juulil 2006 tehtud maksuotsusega, võib see kohtuotsuse täideviimisel ohtu seada ettevõtte tegevuse jätkumise."

Ringhäälinguseadus, mille alusel ringhäälingulubade väljastamine toimub, ei anna võimalust tõrjuda kedagi ringhäälinguloa taotlust esitamast. Kuid enne loa väljastamise otsust hindab komisjon kõigi taotlejate puhul paljusid tegureid, mis seaduses nõutud (sealhulgas investeeringute plaan, bilanss jne).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing