Murepilv USA finantstaevas

Tarvo Vaarmets 17. juuli 2009, 00:00

Kui Goldman Sachsi ja JPMorgani tulemusi vaadata, võiks jääda mulje, et USA finantssektoris on lood päris ilusad, vähemalt muretsemiseks ei näi suuremat põhjust olevat. Ent see pole päris terviklik pilt, esiteks ei ole me veel mitut olulist tulemust näinud ja teiseks on viimasel ajal tähelepanu keskpunkti tõusnud väikestele ettevõtetele laenu andev CIT Group, kes kõigub pankroti veerel.

Goldman Sachs ja JPMorgan suutsid oma kvartalitulemustega analüütikud häbisse jätta - nende kolme kuu saavutus oli oluliselt parem, kui finantsspetsialistid prognoosisid. See on meepoti pool, aga on ka tõrvatilga pool - CIT Group.

Kolmapäeva hilisõhtul teatas CIT Group, et võimaliku päästeaktsiooni eesmärgil peetavad läbirääkimised valitsusega on katkenud. See on aga suur samm ettevõtte pankrotiteel. Samuti annab see mõneti positiivse signaali USA valitsuse suhtumisest - päris kõiki uppujaid iga hinna eest päästma ei tõtata.

Samas näib, et CIT Group ei looda ainuüksi ka valitsusele, sest eile tuli teateid, et ettevõte otsib investoritelt kahe-kolme miljardi dollari jagu lisakapitali.

CIT Group on muidugi suurte finantskontsernidega võrreldes oluliselt väiksem, mistõttu kokkukukkumine ei oleks üldisele majandusele eeldatavalt ka niivõrd valulik. Siiski on väga keeruline vähemalt miljonile väikesele ja keskmise suurusega ärile finantseerimisvõimalusi pakkuva CIT Groupi pankrotistumise mõju üldisele majandusel hinnata, sest just väikesed ettevõtted võiks USA majanduse taastumisel mängida võtmerolli. Kui nüüd aga võetakse neilt ära üks oluline finantseerimisallikas, siis ei ole see kindlasti hea uudis.

Teisalt pole võimatu, et võime juba täna kuulda hädavajaliku kapitali edukast kaasamisest või saada varsti teate, et päästeoperatsioon on jälle käima lükatud. Ses mõttes on CIT Groupi aktsia väga riskilembestele kauplejatele tõeline maiuspala - viimaste päevade liikumised on sügavad nii üht- kui ka teistpidi.

Küll kahtlane, aga ei oleks just väga suur üllatus, kui nüüd väiksemgi positiivne signaal või lootuskübe probleemidepesast puhtalt pääseda aktsia hinna jälle reaktiivina üles lennutaks. Meenutab mõneti General Motorsi saagat.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:09
    Otsi:

    Ava täpsem otsing