Violetta Riidas • 2 september 2009

Haigekassa soovitab välja kirjutada odavamaid ravimeid

"Haigekassa kompenseeritavate retseptide arv on võrreldes eelmise aasta I poolaastaga vähenenud 4,4%. Põhjuseks asjaolu, et suur osa retsepte osteti aasta alguses toimunud käibemaksu muudatuse tõttu välja eelmise aasta lõpus," ütles haigekassa avalike suhete juht Evelin Koppel.

Sel aastal kompenseerib haigekassa ravimeid 100 miljoni krooni eest vähem kui eelmisel aastal.

Kopli sõnul on sel aastal 0,7% võrra vähenenud ka patsientide omaosalus - ilmselt on hakatud eelistama odavamaid ravimeid.

"Haigekassa panebki arstidele südamele, et ravimite väljakirjutamisel arvestataks edaspidi patsiendile taskukohasemate variantidega. Patsientidel soovitame ravimit apteegist välja ostma minnes aga uurida, kas apteekril on pakkuda samaväärset, kuid odavamat ravimit," edastas Koppel.

Kas selline üleskutse ei tekita paksu verd ravimitootjate seas? Ravimitootjate liidu nõukogu juht Akshay Mody peab tootjate koostööd haigekassa ja ministeeriumiga praegu konstruktiivsemaks ja avatumaks kui kunagi varem. "Midagi ei tehta kuskil laua all ega selja taga, kõike arutatakse. Igal pool piiratakse ja ega ravimid ei ole mingi püha lehm," kommenteeris Mody. "Vaadatakse, et inimesed, kes enim vajavad, kõige vähem kannataksid."

Tallinna Magdaleena apteegi juhataja Merike Tamm rääkis, et suvel on neil rahulik olnud - patsiente käib vähem, sest ka arstid puhkavad. "Eks küsitakse ikka geneerilisi ravimeid. Aga kui on tegemist kardioloogiliste haigetega, kellel on arst raviskeemi paika pannud, siis ega seda eriti muuta ei saa. Võivad tekkida tagasilöögid," sõnas Tamm.

Ta möönis, et tänu geneeriliste ravimite lisandumisele on originaalide hinnad alanenud. Mõnes ravimirühmas on suisa nii palju geneerilisi, et Tammel on tekkinud kahtlus, kas neile kõigile Eestis ikka ostjaid jagub.

Tamme sõnul ostetakse rohkem ravimeid välja kuu alguses, sest siis saavad eakad pensioniraha kätte. Et vähem ravimeid ostetaks kui varem, seda ta märganud ei ole.

"Eks sügisel näeb, mis juhtuma hakkab. Väga raskeks läheb kindlasti töötuks jäänud inimestel, kellel on vaja mõnd kroonilist haigust kontrolli all hoida," oli Tamm murelik.

Hetkel kuum