Suure Jama õppetunnid

Tarvo Vaarmets 09. september 2009, 00:00

Börsil edukalt tegutsemiseks on hädavajalik vaadata minevikku ja õppida varem toimunust - uurida protsesse ja analüüsida enda tehinguid.

Järgmisel nädalal möödub aasta finantsmaailma vapustanud Lehman Brothersi kokkukukkumisest. Kummaline, aga alles see sündmus tõi börsidel kaasa pikaajalise massmüügi, kuigi selgeid ohusignaale oli tulnud juba pikka aega ennem. BBC on toimunust kokku pannud kronoloogia, millest olulisem ka siin toodud. Täna tunduvad Lehmani pankrotile eelnenud märgid karjuvat: "Müü, müü!" Näiteks IMFi 2008. aasta aprillikuine hoiatus, et krediidkriisi kahjumid võivad küündida üle triljoni dollari, ja sellele juba eelnenud pankade probleemid oleks võinud mõtlema panna, et pankrotid on tulemas. Ent siis oldi eelnevas kasvus kinni, suurt halba ei osatud karta. Pealegi said vähesed aru, kui hukatuslikku finantsinnovatsiooni USAs harrastati.

Aastatel 2004 kuni 2006 kosusid USA intressimäärad 1%-lt 5,35%-le, see tähendas laenu kallinemist ja lõi pinnase kinnisvarahindade kukkumiseks. Samas ei ole see masendusaja sisuline põhjus, vaid kõigest lüliti, millega finantskriis käivitati. Sisuline põhjus peitub igale soovijale laenu andmises ja siis nendesamade laenude erineval kujul edasimüümises. Seega, kui kinnisvara kukkuma hakkas, jäid paljud laenajad hätta, mistõttu said laksu ka laenuandjad ja laenude ostjad.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:13
    Otsi:

    Ava täpsem otsing