Eksperdid: halvemaks enam ei lähe

Silvia Kruusmaa 06. jaanuar 2011, 00:00

Eilsel pressikonverentsil tõdes EKI juhtivteadur Leev Kuum, et Eesti majanduse kriisijärgset tõusu võib eelmise aasta neljanda kvartali statistiliste näitajate põhjal pidada juba jätkusuutlikuks.

Instituudi ekspertide paneeli üldhinnang majandusele on kerkinud kolmandat kvartalit järjest ja ulatub 4,3 punktile, kuid pole siiski veel rahuldav. Olukorda pidas heaks 6% ja halvaks 22% ekspertidest.

Ometi peab aastatagusega võrreldes olukorda paremaks 89% küsitletud ekspertidest. Eeloleva poole aasta arenguväljavaadete suhtes on positiivselt meelestatud 67%.

Samuti ollakse suhteliselt kindlad väliskaubanduse positiivsetes arengutes. 72% ekspertidest ootab ekspordi kasvu jätkumist.

Paremini läheb EKI teatel ekspordile orienteeritud ettevõtetel, kuna suurimate ekspordipartnerite majandused on hästi taastunud ning meie tööjõu palkade elastsus on suurendanud Eesti konkurentsivõimet.

Eratarbimises on hakanud olukord paranema ning enam kui pooled küsitletud ekspertidest hindab olukorda vähemalt rahuldavaks.

Negatiivsemalt ollakse meelestatud investeeringute osas, mida pidas halvaks 61% ekspertidest. Investeeringute kasvu piirab ettevõtete madal kasumlikkus ja sealt tulenev kapitali puudus. Ometi plaanib 2011. aastal oma investeeringute mahtu suurendada 34% töötleva tööstuse ettevõtetest.

Peaprobleemideks Eesti majanduse arengul peetakse suurt tööpuudust, nõudluse vähesust ning vähest rahvusvahelist konkurentsivõimet. Võib väita, et hõive taastumine toimub aeglaselt, kuna kriisiajal rakendatud optimeerimise tulemusel suudetakse väiksema töötajate hulgaga toota rohkem, teatas instituut.

Nii kaubanduses kui ka teeninduses oodatakse olukorra halvenemist järgmisel kolmel kuul.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:45

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing