Swedbank alandas selle aasta prognoosi

Alyona Stadnik 13. jaanuar 2011, 16:38

Swedbanki makroanalüütik Maris Lauri tutvustas täna värsket majandusprognoosi. Pank alandas prognoosi varasemalt 4,5 protsendilt 4,2-le.

Lauri rõhutas, et uuendatud prognoos põhineb suuresti eelneval,  kuid oluline on tähele panna seda, et ekspordi kasvu prognoos on tõusnud ja samal ajal on sisenõudlus vähenenud. Selle põhjuseks on analüütiku hinnangul nõrgad investeeringud.

Tarbimise prognoos oli aastal 2010 pisut suurem, kuid edaspidi on oodata selle vähenemist. Töötus väheneb varasemast prognoosist kiiremini, kuid 2012.aastal tekib ikkagi struktuurne tõke. „Riskid, mis sellega kaasnevad on need, et me sõltume väga palju sellest, mis toimub välismaal. Välismajanduse arengud, hinnad, nõudlus,“ rääkis Lauri.

Keskmisteks ja pikaajalisemateks riskideks on Lauri hinnangul tööjõu väljavool. Inimesi läheb ära, kvalifitseeritud tööjõudu napib. Samuti on riskiks ettevõtete investeeringud.

Sisetarbimine Lauri sõnul kasvab, kuid mitte kiiresti. „Kulutavad need inimesed, kellel on olemas töö ja sissetulek, kuid ülejäänud tõmbavad kulutusi veelgi enam kokku ning säästmine majanduslikus mõttes kasvab,“ kommenteeris Lauri.

Inflatsioon pidurdub

Praegune kiire inflatsioon aeglustub Swedbanki hinnangul tõenäoliselt alates märtsist. Eelkõige nõrgenevad välishinna surved ja väheneb mulluste maksutõusude mõju. Lauri lisas, et Eestis esineb ka mõnes sektoris ja ettevõttes konkurentsiprobleeme, tarbimist mõjutavad ka esmatarbekaupade ja-teenuste kallinemine ning tarbija on muutunud väga hellaks, valulävi on juba ületatud.

Lauri hinnangul tähendab suur hinnatõus ka suuremat palgakasvu ootust. Nõudlus kasvab, aga kas palgad ka tõusevad, see sõltub juba ettevõttest. „Neid tuleb ühel hetkel rahuldada,“ kommenteeris Lauri palganõudlust.

Analüütiku sõnul on Eesti siiski eeskujuliku eelarvega eurotsooni riik võrreldes teiste ELi riikidega. „Meie prognoos on optimistlikum kui valitsuse prognoos, sest majandusarengud on oodatust paremad,“ rääkis Lauri. Analüütik loodab, et majanduspoliitika jääb püsivaks, et ei hakata laristama ning tõuseb töötute konkurentsivõime.„

Swedbank korrigeeris suuremaks mullust ja tänavust hinnatõusu prognoosi. Eelmisel aastal kasvas tarbijahinnaindeks panga hinnangul 3% ning järgmisel ja ülejärgmisel aastal kasvab 3,7% ja 3,2%. Septembris olid need numbrid vastavalt 2,6%, 3% ja 3,5%.

Septembris pakkus pank 2010. aasta töötuseks 17,8%, eelmise aasta kokkuvõttes kujunes Swedbanki hinnangul töötuseks 17%.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. January 2011, 16:38
    Otsi:

    Ava täpsem otsing