Õigem oleks uus konkurss

Argo Luude 07. veebruar 2011, 00:00

Eestis on kasutusel nn korraldatud jäätmeveo süsteem. Omavalitsus valib konkursi korras välja parima pakkumise teinud vedaja. Et monopoolse staatuse saanud ettevõte kliendile liiga ei teeks, jääb omavalitsus tegema järelevalvet ja nõuab jäätmevedu puudutavate asjaolude, sh hinna, eelnevat kooskõlastamist-kinnitamist.

Kuid mis sünnib Võru linnas? Võru linnas korraldati konkurss jäätmete veoks 2009. aasta augustis. Pakkumise tegid mitu ettevõtet, madalaima hinna pakkus AS Ragn-Sells, kes kuulutati ka võitjaks. Kõik tundus õige ja korrektne, mingeid küsimusi meil ei tekkinud. Kuid enne seda, kui üldse jõuti teenust osutama hakata, tegi Ragn-Sells linnale taotluse prügiveo hindu tõsta, ja linn selle ka üllatuslikult aktsepteeris.

Miks oli vaja hindu tõsta, kui hinnapakkumine tehti alles neli kuud tagasi? Asjaosalised ise leidsid hulga põhjendusi, kuid ükski neist ei tundunud asjakohane. Küsimus, mille tõstatasime, on praeguseks jõudnud riigikohtusse, kus Võru volikogu veenab eesistujaid, et mõnetine kõrgem hind oli igati õigustatud ja pealegi jäi see senisest märkimisväärselt soodsamaks.

Jaanuari alguses toimus uus hinnatõus. Ja seekord tõsteti hindu kohati enam kui kaks korda. Hinnatõusu põhjuseks on toodud, et prügi tuleb viia vastvalminud Umbsaare jäätmekeskusesse.

Tähelepanu tuleks aga pöörata faktile, et kui jäätmekeskuse väravatasu on 76% kõrgem kui Torma prügilas, siis kogumishind nt 4,5 m3 konteineri tühjendamise eest on lausa 108% kõrgem. Lisaks tõusid veel mitmed jäätmekogumise hinnad rohkem kui 76% võrra.

Konteineri tühjendamise hind ei koosne ainult käitluskulust. Olenevalt konteineri suurusest moodustab ka käitlustasu erineva suurusega osa lõpphinnast, kuid mitte ühelgi juhul ei saa see olla 100%, seega ei oleks ka puhtteoreetiliselt tohtinud ühegi mahuti hinnatõus küündida 76% ligigi. Pealegi viiakse jäätmed nüüd lähedalasuvasse jäätmekeskusesse.

Konkursil pakutud hind on aastaga tõusnud enam kui kaks korda, kulud on samal ajal vähenenud. Kui näiteks ehitushankel oleks midagi säärast juhtunud, oleks hange tühistatud ja korraldatud uus konkurss.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing