Hullud päevad kütuseturu

Piret Reiljan 14. märts 2011, 00:00

Ühele Eesti kütusetarbijale saabus möödunud nädalal e-posti aadressilt induou@gmail.com järgnev teade: "Pakume kütust Soldina terminalist (asub Ida-Virumaal Vaivaras - toim), talvist diislikütust A1 hinnaga 1,058 eurot liiter ning diislikütust F grade 1,054 eurot liiter."

Tegemist oli üllatava pakkumisega, sest kütust oli võimalik osta soodsamalt, kui seda müüvad maaletoojad. Võrdluseks, Mazeikiu Nafta Trading House pakkus samal päeval talvist A1 diislikütust hulgihinnaga 1,243 eurot (vahe 0,185 eurot ehk 2,89 krooni). Neste Eesti talvise diislikütuse hulgihind oli siis 1,264 eurot (vahe 0,206 eurot ehk 3,22 krooni).

Kirja saatja tõi oma pakkumises täiendavalt välja, et minimaalne ostukogus on 25 tonni, hind sisaldab kõiki makse ning maksetähtaeg on ostjale üks päev. "Võimalus saada ka erimärgistatud kütust. Hind ja tingimused kokkuleppel," seisis pakkumise lõpus.

Mõistagi tekib küsimus, kas maaletoojatest odavamalt võimaldab kütust müüa maksupettuse skeem? Kas tegemist on pettusega, selgub aga paraku alles siis, kui suur hulk tehinguid on juba tehtud ja saabub käibemaksu tasumise aeg.

Noor juht ja noor firma. Ebaloomulikult odavat diislikütust pakkuv firma Inducell OÜ on end kütusemüüjaks registreerinud 28. veebruaril ehk olnud nüüdseks kütusemüüja kaks nädalat. Ettevõtte juht ja omanik on 22aastane Anari Pent, kelle nimi on seoses võlgnevusega jooksnud läbi Ametlikest Teadannetest.

Inducelli eksomanik rahvaliitlane ja Viimsi Ettevõtjate Liidu juhatuse liige Janek Nelson sõnas, et tema müüs ettevõtet Kuldse Börsi vahendusel, kuna planeeritud äriplaan jäi katki ja niisama polnud mõtet loodud firmat maha kanda. "Anari Penti ei tundnud ma üldse, vormistasime lihtsalt ostu-müügitehingu. Küsisin küll, millega ettevõte tegelema hakkab, ta mainis ehitust," rääkis Nelson.

Inducell on pärast praegusele omanikule liikumist registreeritud korterisse Tallinnas A. Adamsoni tänaval. Korter kuulub alates 2008. aasta märtsist Andres Schkiperovile, kellega pole Äriregistri andmetel seotud ühtegi ettevõtet.

Äripäev võttis ühendust soodsalt kütust pakkuva Anari Pentiga, kes jäi hätta selgitamisel, kuidas ta saab niivõrd soodsat kütust hulgi müüa. Ka ei avaldanud ta oma tarnijaid ega kliente.

Telefoni teel tehtud intervjuu Inducell OÜ omaniku Anari Pentiga.

Kas Teie kaudu on võimalik osta kütust? Ee, jaa.

Üks pakkumine on jõudnud minuni, aga ma tahtsin küsida, kust kütus pärit on või mis kvaliteediga see on? Tähendab, mis kütust Te osta sooviks ja mis koguses?

Diislikütust, talvist. Minu teada alla 25 tonni ei ole võimalik Teilt osta. Jah, praegu oleks pakkuda 35 000 liitrit Soldina terminalist.

Aga kust kütus pärineb? See on, jah… Mina ostan tarnija käest.

Öelge, kuidas Teil on võimalik pakkuda sellist soodustust, siin suurtel tarnijatel on hinnad kõrgemad. Mm, noh, hindade järgi… Nii nagu hind on.

Ega ma ei pea muretsema, et kütuse kvaliteet on kehv? Ei, ei, ei. Sertifikaadi ja kõik saab.

Te olete kütusemüüjana tegutsenud hästi lühikest aega, kas Teil on kliente, kellelt saaks küsida, kas kütusega on kõik okei olnud? Mm, jah, oleme müünud küll ja suurematele ka, aga väga ei tahaks nagu välja öelda. Paljud, tähendab mitte väga paljud nüüd ei saa öelda, aga suuremad kliendid on ikka ostnud.

Kas mõni jaekett on ka ostnud? Jah, ei, ma niisugust infot ei tahaks väga jagada.

Teate, ma tegelikult helistan Teile Äripäevast, ma olen ajakirjanik. Jah.

Minuni jõudis Teie e-posti teel laiali saadetud pakkumine ja minu juhiti tähelepanu sellele, et pakkumise hind on kahtlaselt madal. Umbes 3 krooni vanas rahas liitri kohta on hinnavahe, kui võrrelda suurte kütusetarnijatega. Kuidas Te saate nii soodsat hinda pakkuda? Nojah, kui soodsat hinda pakutakse… Kui mulle pakutakse, siis saan mina seda ka edasi pakkuda.

Aga kelle käest Teie olete siis ostnud, enne ütlesite, et tarnijatelt, aga nemad ju ei müü nii soodsalt? Ega ma ei tahaks, jah, kliente nii avaldada, ei tarnijaid ega kliente.

Kas Te seda võite kinnitada, et Teil pole plaanis mingit maksu maksmata jätta? Ei ole.

Müüte ausalt? Ikka.

Olen seda pakkumist näinud ja meile teadaolevalt on see tehtud 8. märtsil. Neste sisseostuhinnad kujunevad vastavalt Platt's noteeringule, seega on meie hulgihinnad üheks indikaatoriks, kajastamaks ausa kütuseturu hinnatasemeid. Neste Eesti diislikütuse hulgihind samal päeval oli 1,264 ehk vahe on 0,206 eurot (3,22 krooni) liitri kohta. Loomulikult tekitab nii suur hinnaerinevus küsimusi.

Teadlik tarbija on kursis sellega, et mootorikütuste jaemüügihinnast u 55% moodustavad maksud ning jaekaubanduse osa hinnast on vaid 5-7%. Kõnealusel juhul müüb edasimüüja mootorikütust 15% soodsamalt kui importijad. Sellise pakkumise puhul peaks vastustundlikul ostjal tekkima küsimus, mille arvel saab sellist hinda pakkuda. Selleks, et kliendid suudaks ausaid kütusemüüjaid teistest eristada, on mitmed jaemüüjad liitunud kampaaniaga "Aus kütus".

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:49
Otsi:

Ava täpsem otsing