Riik tahab arstide koolitusfondilt tulumaksu koguma hakata

Arstide koolitusreisidega tekkinud vajadus luua erapooletu koolitusfond on kergitanud päevakorda maksu- ja tolliameti soovi kaotada olemasolevalt Arstide Täiendkoolituse Fondilt maksuvabastus, vahendas Äripäeva väljaanne Meditsiiniuudised.

Maksuvabastuse kaotamise põhjuseks tuuakse vajadus kaotada maksuerisus ning asjaolu, et tegemist ei ole heategevusliku organisatsiooniga.

Eesti Arstide Liit asutas 2001. aastal sihtasutuse Arstide Täiendkoolituse Fond eesmärgiga parandada arstide võimalusi osaleda erialastel koolitustel.

Arstide liidu peasekretär Katrin Rehemaa, kes on ühtlasi fondi juhataja, märkis, et nad on alates 2003. aastast maksnud välja 156 stipendiumi kogusummas 1,3 miljonit krooni.

"Tulumaksusoodustusega MTÜde ja sihtasutuste nimekirjast kustutamine on üsna kummaline otsus, arvestades seda, et riik arstide kohustuslikku täienduskoolitust ei rahasta," arvas Rehemaa. Tema sõnul on haigekassa raviteenuste hindadesse arvestatud küll väike summa ka koolituseks, kuid kas ja kuidas see arstini jõuab, otsustab tööandja. "Kui arstid ise fondi kaudu koolitusraha leiavad, siis avastab valitsus, et see on tulu, mida peab maksustama," oli Rehemaa nördinud.

Kui kaob maksuvaba annetamise võimalus, siis Rehemaa hinnangul firmade huvi fondi vastu ilmselt väheneb.

Sanofi-Aventis Eesti on üks ravimifirmasid, kes järjepidevalt koolitusfondi toetanud on. "Tulumaksuerisuse kaotamine poleks probleem, kui teaduse toetamine oleks avalikust rahast piisaval määral finantseeritud. Kuni riik ei panusta, on küüniline võtta ära see vähenegi erasektoritoetus," leidis firma juht Piret Sell, kes on ühtlasi ravimitootjate liidu nõukogu esimees.

Hetkel kuum