McFerrin viis ekstaasi

Mari Hiiemäe 06. mai 2011, 00:00

Bobby McFerrini kontsert viis publiku eriskummalisse hingeseisundisse, mis koosnes vaimustusest, imetlusest ja tänutundest.

McFerrin on maailmanimi, seega oli loota maailmatasemel kontserti. Milline see täpselt tuleb, oli kuni etteaste alguseni ebaselge, sest McFerrinil ei ole kombeks kava algusest lõpuni ette paika panna, vaid otsustada suuresti kohapeal sisetunde järgi. See, kuidas asi välja kukkus, oli imeline.

Esimene osa kontserdist oli puhastav nagu palvus. McFerrin mõjus püha mehena ning võimalus tema muusikaga kahekesiolemist vaadata oli privileeg. Muusika rääkis esinejaga ning tema kaudu ka publikuga.

McFerrini häälekasutus mõjus hüpnotiseerivalt. Mees liikus sujuvalt erinevate heliregistrite vahel, laulis korraga nii saadet kui ka meloodiat ning suutis üksinda tekitada samaaegse mitmehäälsuse.

Üliprofessionaalne tehniline tase võttis suu lahti ka neil pealtvaatajail, kes muusikast ehk suuremat ei jaga ning kes peamiselt vaid hittloo "Don't Worry, Be Happy" pärast kohale olid tulnud. Muide, seda lugu - nii ülemängitut ja kõigile nagunii tuttavat - mees ei laulnudki.

McFerrin täitis üksi terve lava. Tal ei olnud ei saatebändi ega ka muid muusikainstrumente peale oma hääle ja keha. Ometi oli saal muusikat servast servani täis ning publik oli lummuses.

Olukord läks päris pööraseks, kui McFerrin oma tähelepanu otsese publikule suunas. See juhtus soolopalade järel, mille vältel oli mees demonstreerinud nii mõndagi sellist, mida terve mõistuse kohaselt üks inimene oma häälega teha ei saa.

Ma ei ole seni veel näinud kontserti, kus publiku kaasamine oleks nii hästi välja kukkunud. McFerrin pani kontserdi kuulajad laulma nii soolot kui ka saadet, jagas saali mitmeks osaks ning moodustas pealtvaatajaist mitmehäälse koori.

Mõni äravalitu sai võimaluse minna lavale staariga duetti laulma ja koos improviseerima. Samuti kutsuti püüne peale otse publiku seast vabatahtlikud tantsijad.

Nii mõjusat ja võimsat kontserdiemotsiooni on raske millegi muuga võrrelda. Usun, et aasta kontserdielamuse sain tänavu juba aprillis kätte.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 10:13
Otsi:

Ava täpsem otsing