Raha välja maksuvabalt

Raivo Sormunen 10. mai 2011, 00:00

Olympic EG teatas kuu aega tagasi, et maksab sel aastal investoritele välja 15 miljonit eurot. Uudis oli mõnevõrra üllatuslik, kuna jaotamata kasumit kasiinoketil polnud ning dividende ta seetõttu investoritele välja maksta poleks saanud. Kasiinokett lahendas raha väljamaksmise aktsiate nimiväärtuse vähendamise teel 0,64 eurolt 0,54 eurole.

Kui dividendide maksmisel oleks maksimaalne tulumaksukulu võinud 15 miljoni eurose summa juures ulatuda maksimaalselt 4 miljoni euroni, siis seekord pääseb kasiinofirma makse maksmata.

"Olympic EG ei pea aktsiakapitali vähendamisel aktsionäridele väljamakseid tehes tulumaksu maksma, kuna kapitalivähendusena väljamakstavate summade katteks on meie teistest tegevusriikidest teenitud ning seal juba maksustatud tulud," täpsustas ettevõtte finantsdirektor Madis Jääger.

Sarnase käitumismudeliga jagab investoritele sel aastal raha ka Silvano FG, vähendades aktsiate nimiväärtust 0,64 eurolt 0,50 eurole ning makstes selle vahe (kokku 5,5 miljonit eurot) investoritele välja.

Aktsionäre informeeriti maksuarvestuse nüanssidest. Silvano FG juhatuse esimees Märt Meerits märkis, et aktsiakapitali vähendamine ei too ettevõttele kaasa maksukohustust ning seda sai märtsi keskpaigas toimunud aktsionäride üldkoosolekul ka investoritele mainitud. "Vastavalt kehtivale tulumaksuseadusele ei maksustata aktsiakapitali vähendamise teel tehtud väljamakseid ettevõtte tasandil. Maksuarvestuses on oma nüansid. Näiteks fondiemissiooni teel suurendatud aktsiakapitali osa väljamaksmisel tuleb tulumaks tasuda," lisas Meerits.

Naistepesu tootmise ja turustamisega tegeleva valdusfirma juht täpsustas aga samas, et kapitali vähendamine ei ole kindlasti ettevõttele tavapärane - veelgi vähem regulaarne - tegevus. "Iga ettevõte peab sellekohase otsuse ise oma seisukohast läbi analüüsima."

Tallinna Kaubamaja käitub teistmoodi. Ehkki väikeaktsionär Rene Ilves tegi poolteist nädalat tagasi toimunud Tallinna Kaubamaja aktsionäride koosolekul ettepaneku maksta aktsia nominaalväärtuse vähendamine investoritele rahalisele välja, hääletas tuumikaktsionär NG Investeeringud ettepaneku maha. Jaekaubandusfirma kannab aktsiate nimiväärtuse vähendamisest (0,64 eurolt 0,60 euroni) tekkinud vahe (kokku 1,6 miljonit eurot) hoopis jaotamata kasumi reale.

Valdusfirma NG Investeeringud ühe suuromaniku ja Tallinna Kaubamaja esimehe Jüri Käo sõnul oli aktsionäridel täiendusettepanekute tegemiseks piisavalt aega enne üldkoosoleku toimumist.

"Kuna sellistel otsustel võivad olla olulised mõjud näiteks ettevõtte maksukohustustele või rahavoogudele, siis on mõistlik, et ettevõtte juhatus jõuaks need ettepanekud enne üldkoosolekut läbi töötada. Tavapäraselt üldkoosolekul selliste otsuste redaktsiooni ei muudeta," märkis Käo.

Ehkki Käo sõnul pole siiani aktsiakapitali vähendamise teemat Tallinna Kaubamaja nõukogu koosolekutel käsitletud, ei välista ta, et kaubanduskontsern ei võiks aktsiakapitali vähendamisest tulenevaid väljamakseid investoritele teha kunagi tulevikus.

Maksuamet suhtub aktsiakapitali vähendamisse rahulikult. Kapitali vähendamisele maksu- ja tolliamet piire ette ei sea. Samuti kinnitab amet, et raha võib omakapitalist teatud tingimustel võtta välja ilma täiendavat tulumaksu maksmata. Otseste maksude talituse juhtaja Evelyn Liivamägi sõnul tekib omakapitali vähendamisel maksukohustus vaid siis, kui omakapitalist tehtavad väljamaksed ülevad omakapitali tehtud sissemakseid.

"Seega, kui äriühing järgib omakapitali vähendamisel kõiki asjassepuutuvaid seadusi, probleeme ei teki," lisas Liivamägi.

Omakapitalist väljamakse tegemise võimalus on maksunduslikult täiesti lubatud ja reguleeritud tegevus ning sellise võimaluse kasutamine ei ole üllatav. Kindlasti tuleks aktsiakapitalist väljamakse tegemine eelnevalt läbi mõelda. Tuleks selgeks teha mitu olulist küsimust, näiteks mis on residendist füüsilise isiku või mitteresidendi osaluse soetusmaksumus, kuidas on aktsiakapital kujunenud (rahalised või mitterahalised sissemaksed, fondiemissioon).

Ei saa välistada, et maksuhaldur soovib omakapitali maksuvaba vähendamist käsitleda nii-öelda varjatud dividendi maksmisena. Samas tuleb arvestada, et omakapitali väljamaksete jaoks on olemas selge õiguslik regulatsioon ning kui nimetatud õigusliku regulatsiooni piires tegutseda, ei ole aktsiakapitali vähendamine lubamatu tegevus. Märgin, et Euroopa Kohus ja ka riigikohus on leidnud, et majandustehingu tegemisel võib isik teha valikuid, mis võtavad arvesse maksukulu. Riigi huvid on kaitstud seeläbi, et äriühingu tasandil maksustatakse omakapitali väljamakse see osa, mis ületab sissemakseid omakapitali (ehk siis samaväärne tulem dividendi maksustamisega).

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:53
    Otsi:

    Ava täpsem otsing