Kirjandusfestival toob Eestisse lähimaade tipud

Signe Sillasoo 27. mai 2011, 00:00

Tallinnas toimuv kirjanduspidu HeadRead pakub läbilõiget Eesti ja lähiriikide kirjanduses toimuvast.

Nime all HeadRead toimub kirjandusfestival Tallinnas kolmandat aastat. Alguse sai ettevõtmine aga juba kümme aastat tagasi põhjamaade luulefestivalist ja Sotsiast, mis 2009. aastal jõud ühendasid.

HeadReadi eesmärk ei ole silma paista suurusega, olgugi et mitme päeva peale jagub ohtralt sündmusi, vaid sisukusega. Tutvustatakse värsket Eesti kirjandust ning pakutakse kirevat ja omanäolist valikut välisesinejaid.

Tallinna kultuuripealinnaks olemise aasta andis festivali projektijuhi Jürgen Rooste sõnul välisesinejate kutsumiseks varasemast vabamad käed. "Saime oma pilgul julgelt ja rahulikult üle Euroopa kulgeda. Kokku tuli võib-olla kihvtim koosseis, kui muidu oleks võimalik olnud," selgitas ta.

Osalevad lähiriikide tipud. "Kohale on kutsutud Boris Akunin. Ta on mees, keda teavad kõik nendes maailmanurkades, kus meie moodi kirjandust loetakse. Samuti tulevad Philippe Claudel ja läti kirjanik Nora Ikstena, keda maailmas üha enam märgatakse," ütles Rooste.

Handimaalt on lubanud festivalil osaleda Jeremei Aipin, kes on handide ajalugu vaadelnud moodsa kirjaniku silmaga. Ajalookirjanikest ja ajaloost mõtlejatest on külaliste hulgas Robert Service, kellega pühapäeval vestleb Mart Laar," märkis ta.

Lisaks on esinejate nimekirjas Turu, teise selleaastase kultuuripealinna poeedid ja loomulikult Eesti paremik: Andres Ehin, Leelo Tungal, Aapo Ilves, Maarja Kangro ning paljud teised.

Kavas on loengud, jutuajamised ja kirjanduslikel teemadel rääkivad filmid, mille autorid või kirjandusinimesed sisse juhatavad.

Samuti toimuvad juba traditsiooniks saanud kirjanduslikud ringkäigud, sedapuhku Tallinna loomaaeda, Metsakalmistule, vanalinna ja Nõmme linnaossa.

Muusika ja kirjandus põimuvad. "Minu jaoks on kavas tähtis see koht, kus kirjandus ja muusika ühinevad. Meil on peaaegu igas päevas üks põnev kirjanduse ja muusika ühissündmus," rääkis Rooste programmi pärlitest.

"Reede õhtul esitleb džässi, popmuusikat ja rokki viljelev ansambel Ajavare oma uut plaati "Kaks maailma", kus kirjandus ja muusika üheks põimuvad. Laupäeva õhtul on laval Kristiina Ehin koos paari lauljatari ja Stina Koistineniga, keda võiks nimetada Soome Björkiks või Soome folgi ja popmuusika ühendajaks. Pühapäeva päeval aga astub lavale Andres Ehin koos oma džässimuusikutest sõpradega," tutvustas Rooste.

HeadRead ei ole festival, mis lepiks ainult mõne üksiku toimumispäevaga. "Meil on plaanis väikseid jätkusündmusi ka aasta lõpupoole," sõnas festivali projektijuht.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    25. November 2011, 10:14
    Otsi:

    Ava täpsem otsing