Rainer Saad • 27. juuni 2011 kell 14:41

Föderaalreserv võib osta veel 300 miljardi $ eest võlakirju

22. juunil tõi Ameerika Föderaalreserv välja, et võib peale teist „kvantitatiivse leevenduse” 600 miljardi dollarilist võlakirjade ostmise programmi jätkata veel 300 miljardi ulatuses, vahendab Bloomberg.

Ameerika keskpank, mis 2008. aastal peale Lehmann Brothersi kollapsi süstis majandusse 2.3 triljonit dollarit, et finantssüsteemi jalul hoida, võib nüüd järgneva 12 kuu jooksul lisada täiendavad 300 miljardit dollarit aeglustuvasse Ameerika majandusse.

Frustreerunud Föderaalreserv

Föderaalreservi esimees Ben Bernanke ütles 22. juunil peetud pressikonverentsil, et töötusemäär, mis püsib üle 9.1% on „frustratsiooni tekitav”.

USA keskpanga hinnangul kasvab Ameerika majandus see aasta 2.7-2.9%, võrreldes aprilli prognoosiga, mis ulatus 3.3-3.7%-ni. See on teine kord sel aastal kui keskpank kärbib kasvuprognoose.

Hirmu faktor

Kuna Ameerika keskpank ei alustanud kolmanda raundiga „kvantitatiivset leevendamist” – mida mõned turuosalised pidasid võimalikuks, siis hirm majanduse aeglustumise ja Euroopa võlakriisi ees paneb USA Riigivõlakirju ostma.

„Turge juhivad hirm ja ahnus ning praegu on turgudel hirmu küllaga,” ütles David Brownlee, Sentinel Asset Management juht.

Föderaalreserv prognoosib, et 2011. aasta viimaseks veerandiks langeb töötus 8.6-8.9%-ni, võrreldes 8.4-8.7% aprilli prognoosiga. 

Konflikt Obama administratsiooni ja Kongressi vahel seoses valitsuse laenulimiidi tõstmisega võib võlakirjade intresse kergitada kui Moody’s ja Standard & Poor’s on Ameerikat hoiatanud võimaliku reitingukärpega kui antud vaidluse osas lahenduseni ei jõuta.

Hetkel kuum