Liibanonis röövitud eestlased lasti vabaks

AP 15. juuli 2011, 00:00

"Vabastamine toimus Liibanoni territooriumil, väljaspool Beirutit. Seejärel toimetati nad Beirutisse, kindlasse kohta, milleks on Prantsuse saatkond," ütles välisminister Urmas Paet eile valitsuse pressikonverentsil.

Väidetavalt toimus vabastamine Bekaa orus, kus nad ka rööviti, röövijate nõudmine oli, et vabastamise juures poleks julgeolekujõudude esindajaid, kirjutas Delfi.

Paet ütles eile, et õhtul läheb Liibanoni erilend ja tagasi loodetakse olla täna päeva esimesel poolel.

Lunaraha küsimus ebaselge. Paet ei soovinud vastata küsimusele, kas eestlaste vabastamise eest tuli maksta, öeldes napilt, et kuid kestnud ühisoperatsioonidel on alati omad kulud.

Ka ei soovinud Paet öelda, kelle tingimustel eestlased vabastati. "Toimus nii, et seitse inimest on elu ja tervise juures," ütles Paet "Aktuaalse kaamera" erisaates.

Paeti sõnul oli pantvangide üleandmine rahumeelne. Aga kuna paljud ühisoperatsiooni aspektid on riigisaladusega kaitstud, ei ole võimalik kõiki detaile avaldada, rõhutas minister.

Liibanoni siseminister Marwan Charbel ütles, et ta ei saa kinnitada kuuldust, et eestlaste vabastamiseks oli vaja maksta lunaraha, kirjutas Now Lebanon.

"Minu teada nad (röövijad - toim) ei nõudnud vabastamisel lunaraha," ütles Charbel. Charbeli sõnul kuulatakse röövijad üle ning detailid avalikustatakse hiljem.

Röövija olid väidatavalt tundmatu fundamentalistlik grupp nimega Haraket al-Nahda Wal-Islah (Taassünni ja Reformi Liikumine - tõlge).

Peaminister Andrus Ansip ütles eile valitsuse pressikonverentsil, et eestlaste vabastamisel tegid kõige rohkem tööd välisministeeriumi inimesed, aga ka eriteenistused, justiitsministeerium ja prokuratuur. Pantvangide vabastamisele kaasa aidanud välisriikide nimekiri on pikk, kuid eraldi tõi Ansip välja Prantsusmaa ja Saksamaa.

Geenivaramu eestvedaja Andres Metspalu teada on Liibanonis pantvangist pääsenud poja Martin Metspaluga kõik korras. "Mina ei ole saanud temaga rääkida, aga ta naine rääkis ja ütles, et temaga on kõik OK ja ta on endine," ütles Andres Metspalu Postimees.ee-le.

Meeleolu on hea. Pantvangis olnud Kalev Käosaare isa Jüri Käosaar ütles Postimees.ee-le, et pantvangist pääsenud ratturite meeleolu on hea, aga enne kojutulekut tahavad nad ka oma varustuse kätte saada.

Käosaare sõnul on ta saanud pojaga ka juba rääkida ning meeste meeleolu ja tervislik seisund on väga head, kommenteeris Jüri Käosaar pojaga eile hommikul peetud telefonivestlust. "Kõigi tervis on hea - ikkagi spordipoisid," lisas ta.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing