Hirm võimaldab hästi teenida. Intervjuu Lauri Linnuga

Katariina Krjutškova 27. juuli 2011, 00:00

Investeerimine on endiselt ettevõtja põhiline leib, selleks kulub vähemalt pool päevast.

Kuidas iseloomustaksite praegust investeerimiskliimat?

See on väga volatiilne. Praegu puudub isegi üldine ja kindel veendumus, kas tulevikus majandus üldse paremaks läheb. Seetõttu on ka erinevaid varaklasse, millest räägitakse. Osa ütleb, et tuleb kulda osta, osa laidab selle maha.

Kas Teie olete kulda investeerinud?

Kahjuks ei ole. Ma pole end maavaradesse ega väärismetallidesse investeerimise võimalustega kurssi viinud ja seetõttu olen seda varaklassi vältinud. Aga kindlasti oleks pidanud sinna investeerima.

Kas nüüd on juba liiga hilja kulda investeerida?

Tundub, et kulla parim aeg on möödas.

Kuhu võiks siis praegu raha paigutada?

Kus hirm kõige suurem, sealt võib hästi teenida. Neist asjadest, mida praegu kõige rohkem kardetakse, võib aasta või pooleteise jooksul kõige rohkem kasumit teenida. Selleks võime vaadata, mida seni on välditud. Nendeks on Euroopa riikide võlakirjad, mis on kannatada saanud - Kreeka, Iiri, Itaalia, Portugali ja Hispaania omad. Võib-olla on mõnes kohas riski üle hinnatud ja turg ehk liialt pessimistlik.

Kas Te ise olete samuti nende juhiste järgi talitanud?

Olen eelkõige jälginud riski ja tulu suhet. Kui sulle pakutakse investeeringut, mis potentsiaalselt võib suureneda 20%, aga kahaneda 50%, pole tegu hea investeeringuga. Kui aga võiduvõimalus on 20% ja kaotusprotsent 10-15, võiksid investorid seda eelistada.

Kuivõrd on muutunud Teie riskide võtmise valmidus?

Kriisi eel sai nii palju riske võetud, aga nüüd mul enam sellist riskivalmidust pole, kuigi omal ajal sai ka väga riskantsete tehingutega tulu teenitud.

Mis on kõige suurem risk, mille olete võtnud, kuid see on end õigustanud?

Tõenäoliselt aktsiate ostmine laenatud rahaga. See aga ei tähenda, et kõigi investeeringutega on raha teenitud. Tavaliselt kehtib igal pool suhe 80/20 ehk 20% investeeringutest toob sulle kasumi, 80% aga nulli või miinuse.

Kas investeerite ka Eesti börsile?

Väga vähe.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:57
    Otsi:

    Ava täpsem otsing