Euroopa kommunaalfirmad on kaotanud erilise staatuse

Fredy-Edwin Esse, California 17. august 2011, 10:58

Energia- ja muid kommunaalfirmasid raha saamiseks ja eelarve aukude lappimiseks kasutavad valitsused Euroopas on ära kaotanud nende kindla investeeringu staatuse investorite silmis.

Alates majandussurutise tekkimisest 2008. aasta alguses on Euroopa peamine kommunaalfirmade indeks kukkunud 34%, samas kui STOXX Europe 600 indeks on sama ajaga langenud kõigest 7,7%, kirjutab Bloomberg. See on täpselt vastupidine liikumine alates 2000. aasta märtsis alanud karuturust, kui kommunaalidel läks paremini kui laiemal turul.

Läinud nädalal liitus Itaalia Saksamaa ja Soome kehtestades lisamakse kommunaalfirmadele, mis traditsiooniliselt peavad majanduslanguse ajal paremini vastu tänu stabiilsele energianõudlusele ja tavapärasest kõrgematele dividendidele.

Sellele lisaks investeerib kogu sektor jätkuvalt sadu miljardeid eurosid, et tulla vastu Euroopa Liidu taastuvenergia nõuetele, samas kui valitsuste kärpekavad hoiavad tagasi majanduste kasvamist.

"Kommunaale ei saa enam kaitsetaktikana kasutada," ütles UniCrediti analüütik Lüder Schumacher. "Nad olid selgelt tervest finantskriisist mõjutatud, vaid pankadel läks halvemini. Nad peegeldavad riikide käitumist ja hetkel riigid aitavad iseennast, võttes raha kommunaalfirmadest välja."

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
17. August 2011, 10:58
Otsi:

Ava täpsem otsing