Ida-Virumaal suletakse tööstusjäätmete prügilaid

Raimo Jaaksoo 25. august 2011, 00:00

Keskkonnaministeeriumi eestvõttel on alanud Kohtla-Järve ja Kiviõli tööstusjäätmete ja poolkoksi prügilate sulgemine. Rahvasuus poolkoksimägedena tuntud ladestuste sulgemist rahastab täies mahus Euroopa Liidu Ühtekuuluvusfond. Tegu on suuremahuliste töödega - lõigatakse maha mägede järsud tipud ning mägede nõlvad kujundatakse laugjateks.

Kohtla-Järve poolkoksiprügila sulgemiseprojekti kogumaksumuseks on kavandatud 28,9 miljonit eurot, Kiviõli poolkoksiprügila sulgemiseprojekti kogumaksumuseks 6,4 miljonit eurot.

Vastavalt ajakavale peavad poolkoksiprügilate sulgemistööd lõppema 16. juuliks 2013. aastal. Kohtla-Järvel alustati töödega 2010. aasta lõpus ning Kiviõlis 2011. aasta kevadel. Esimese tööna likvideeritakse nn fuusside (õli tootmisel tekkinud vedelad pigijäätmed) järved. Sellega ollakse praegu lõppjärgus. Samal ajal toimuvad ka suuremahulised poolkoksimägede ümberkujundustööd.

Tänavu juuniks oli Kohtla-Järvel kujundustööde käigus ümber paigaldatud 350 000 kuupmeetrit ladestatud poolkoksi, mis moodustab ligikaudu 10% kogu tööde mahust. Kiviõlis olid vastavad näitajad 165 000 kuupmeetrit ja 21%.

Kohtla-Järve ladestu. Aastate jooksul on Kohtla-Järve poolkoksi prügilasse ladestatud umbes 73 miljonit tonni poolkoksi ja ligi 100 000 tonni fuusse, lisaks põlevkivituhka ja muid keemiatööstuse jäätmeid. Ladestu suurim kõrgus on ligi 170 meetrit üle merepinna, pindala koos tuhaväljaga on ligi 214 hektarit, millest nüüd korrastatakse ligi 94. Ülejäänud alal asuvad VKG nõuetele vastav poolkoksiprügila ja tuhaväli.

Kiviõli ladestu. Kiviõli poolkoksi prügilasse on ladestatud üle 15 miljoni tonni jäätmeid, sh 13 miljonit tonni poolkoksi, 1,2 miljonit tonni põlevkivituhka ja 58 000 tonni fuusse. Kiviõli poolkoksiladestu suurim kõrgus on 163 meetrit üle merepinna. Ladestu pindala on 47 hektarit, millest suletakse ligi 20. Ladestu põhja- ja läänepoolsele osale on Kiviõli Keemiatööstus rajanud nõuetele vastava poolkoksi prügila, mida praegu kasutakse tootmisel tekkiva poolkoksi ladestamiseks.

Poolkoks on põlevkivist õli tootmisel utmisel tekkiv süsivesinikke, fenoole, naftaprodukte ja orgaanilisi ühendeid sisaldav tootmisjääk, mis on klassifitseeritud ohtliku jäätmena.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    24. November 2011, 18:59
    Otsi:

    Ava täpsem otsing