Et kasvada suureks, tuleb Türgis alustada väikeselt

Piia Soms 29. august 2011, 00:00

Türgi majandus on tugev, kiiresti arenev ning dünaamiline. Üleilmne kriis mõjutas ulatuslike kaubandussidemete tõttu Euroopaga ka Türgit, kuid tagasilöök oli väiksem ning taastumine kiire. Mullu oli Türgi majanduskasv 8,9%.

Eesti ja Türgi kaubavahetus ja vastastikused investeeringud on seni olnud pigem tagasihoidlikud. Peamiseks ekspordiartikliks on metallitooted ja karusnahad, ka keemiatooted. Viimase aasta jooksul on tänu impordikeelu tühistamisele hoogustunud tõuveiste müük. Türgi turul võiks perspektiivi olla ka innovaatilistel kõrgtehnoloogilistel toodetel.

Arvestades Türgi suurust, on turule sisenemist mõistlik alustada provintsi tasandilt - nii on kontakti saamine lihtsam, asjaajamine sujuvam ning välditakse tavalisimat komistuskivi: Türgi nõudlus on Eesti pakkumismahtudega võrreldes ületamatult suur. Teise aspektina tuleb tähelepanu pöörata läbimõeldud ning paindlikule müügistrateegiale - türklased on ise suurepärased müüjad ja ootavad seetõttu ka ostja positsioonil olles vaid parimaid pakkumisi. Tarne- ja maksetähtaegadest peetakse üldiselt kinni korralikult.

Türklased on üldiselt väga ärilembesed ning kontakti loomine käib ruttu. Samas tõsiste kokkulepeteni jõudmine võtab aega ning kannatlikkust - kiirustades asja juurde asumine ei pruugi Türgis edu tuua. Teine peamine reegel põhjamaalasele on: rääkida, rääkida, rääkida. Omavaheline suhtlus on türklaste jaoks elu kõige loomulikum osa ning "helista sõbrale" varianti kasutab türklane sadu kordi rohkem kui eestlane, näiteks ka tee leidmiseks võõras linnas, selmet kaardilt järele vaadata. Ärigi on Türgis väga personaalne. Tihti eelistatakse töötada koos inimestega, keda juba tuntakse või keda mõni tuttav soovitab. Seda ei tasu tõlgendada korruptsioonina, mida Türgis ka esineb, vaid pigem võtta kui aegade jooksul välja kujunenud harjumust uute kontaktide leidmiseks.

Inglise keele tase on Türgis üldiselt nõrk. Suuremates firmades, kellel on laiem partnerite võrgustik, räägitakse inglise keelt vabalt, eriti Istanbulis, ent väiksemate firmadega koostööks ning ametialaste paberite korraldamiseks on kindlasti tarvis palgata tõlk.

Eestlaslikult otsekohest asjaajamist võib raskendada asjaolu, et konkreetse "ei" ütlemist peetakse Türgis teinekord liiga negatiivseks ning selle asemel antakse lubadusi asja üle edasi mõelda või seda arutada, et hiljem saaks toimumata tehingust hoolimata "sõpradena lahkuda". Tänamine on türklase jaoks tähtis. Väga tavaline on kingituste vahetamine. Ka türgi külalislahkus pole muide mitte tühi sõnakõlks.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
24. November 2011, 18:59

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing