Usalduse kuritarvitamine?

Fredy-Edwin Esse, California 07. september 2011, 12:56

Front runningu näol võib olla tegemist ka usalduse kuritarvitamisega karistusseadustiku mõistes, ütles finantsinspektsiooni juhatuse liige Kilvar Kessler.

Üldjoones on front running tegevus, kus börsimaakler seab oma huvid kõrgemale kliendi huvidest ja taotleb isiklikku kasu, selgitas Kessler. Isikliku kasu saamiseks kasutab ta teavet kliendi tehingukorralduste kohta. Lihtne näide.

Oletame, et klient soovib osta 1000 aktsiat turu parima hinnaga. Maakler ostab need 1000 aktsiat turult kõigepealt endale ja seejärel müüb kliendile juba veidi kõrgema hinnaga edasi. Või siis mõistab maakler kliendi korralduse tingimuste ja oma kogemuse alusel selle konkreetse korralduse täitmise mõju turule ning enne korralduse täitmist vastavalt kas ostab või müüb oma portfellist aktsiaid.

Front running on siseteabe väärkasutamise kuritegu siis, kui kliendi korraldus on käsitletav siseteabena. Seaduses on täpsustatud reeglid, missugust kliendi korraldust ja missugusel juhul peaks siseteabena käsitlema. Front runningu näol võib olla tegemist ka usalduse kuritarvitamisega karistusseadustiku mõistes, lisas Kessler.

Augustikuu konkurentsitult agaraim insaider Tallinna börsil oli Lauri Kustaa Äimä ja tema poolt juhitav KJK Fund Sicav-Sif, luues esmapilgul olukorra, kus on eksitud turu seaduste ja hea tava vastu.

Just see sama KJK Fund, mis on registreeritud Luksemburgis ja mida juhib Soomest sealne fondijuht Lauri Kustaa Äimä, ja Äimä ise olid augustis konkurentsitult kõige aktiivsemad insaiderid Tallinnas. Ja just oma tehingute tekitas Äimä enda ümber kahtluse, et kõigepealt endale ja seejärel fondile ühe ja sama firma aktsiaid ostes võis investor ja fondijuht seadust rikkuda, tegeledes n-ö front runninguga (antud juhul olukord, kus fondijuht ostab esmalt endale isiklikult aktsiaid ja seejärel üritab fondile ostes aktsia hinda tõsta).

 

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. September 2011, 09:14
Otsi:

Ava täpsem otsing