Indrek Kald • 13. november 2011 kell 9:02

Äripäev rõõmustab ja kurvastab

Lõppeval nädalal oli toimetusel põhjust rõõmustada mitme sündmuse üle, ent samavõrd tegid teised asjad meid ka kurvaks.

Börsifirmad teatasid headest tulemustest. Tallinna Kaubamaja ja Silvano III kvartali tulemus oli paljudele heas mõttes üllatus. Silvano müügikäive kosus võrreldes mullusega 18,2% ja puhaskasum koguni 92,4%. Tallinna Kaubamaja kontserni puhaskasumi 64,3%-line kasv on muu hulgas märk uue ajaga kohanemisest ja turistide ohtrusest, kusjuures oma osa tulust ampsas ära ka Tallinna müügimaks.

Kreeka segadustes väike vaheselgus. Kreeka neli päeva kestnud peaministri otsing lõppes mitte järjekordse kaose või skandaali, vaid vahelduseks käegakatsutava tulemusega. Iseasi, kas Euroopa Keskpanga asedirektor Lukas Papademose luud suudab igipõlise korralageduse omadega ummikus riigist minema pühkida.

Kurvastava poolt pealt tuleb välja tuua, et Baltika viskleb endiselt raskustes. Kodumaise rõivatootja agoonia ei lõpe, sest uudised võimalikust emissioonist ja senisest helgema tuleviku ootamisest korduvad visa järjekindlusega kvartalist kvartalisse ja aastast aastasse. Huvitav, kas keegi tõepoolest suudab veel siiralt uskuda, et praeguse ebakindla aja jõulumüük Baltika lõpuks taas vee peale aidata suudab? Baltika pääsemiseks peaksid jõulud sedapuhku kestma vist mitu aastat jutti...

Hiiglaslik küberpettus. Eesti kogus maailmas küsitava väärtusega kuulsust enneolematult mastaapse, miljoneid arvuteid tabanud küberpettuse ehk arvutikelmuse ja rahapesuga. Sedasorti "innovatiivse" riigi kuulsus on küll kõike muud, kui siiani on erinevais unistustes välja öeldud ja heidab halba varju kõigile siinseile arvutigurudele.

Itaalia ja Kreeka võitlus. Lõunaeuroopaliku majandusmuretuse võlgadest kubisevad viljad on küpsenud nii kibedaks, et sellist põrgumekki poleks keegi osanud ettegi kujutada. Pikalt vindunud kriis võiks juba lõpuks mingi lahenduse saada, ükskõik, kui valus see ka poleks, kuid poliitikute jokutamisvõimel pole endiselt piire.

Hetkel kuum