Alyona Stadnik • 22. november 2011 kell 21:00

Töötukassa valmis maksemäära allapoole tooma

Äripäev proovis kommentaari saada rahandusminister Jürgen Ligilt, kuid avalike suhete osakonna peaspetsialisti Sigrid Laeva sõnul ei olnud ministrit parasjagu Tallinnas. Ta soovitas pöörduda sotsiaalministeeriumi poole, kuna teema puudutab ka neid.

Sotsiaalministeeriumi avalike suhete osakonna meediasuhete nõuniku Tiina Ansipi sõnul on töötuskindlustusmaksemäärade teema valitsuse päevakorras neljapäeval. "Sotsiaalministeeriumi pädevusse jäävatele küsimustele saame vastata pärast seda," vastas ta e-kirjaga.

Ka valitsuse kommunikatsioonibüroo vastas, et see teema on päevakavas neljapäeval ja siis vastab peaminister Andrus Ansip ajakirjanike küsimustele, sest tal on päevad suhteliselt täis.

Eilne Postimees kirjutas, et töötukassa nõukogu avaldab valitsusele survet: kui Stenbocki maja ei tee järeleandmisi reservide ülevõtmise asjus, nõuavad nad senisest väiksemaid töötuskindlustusmakseid.

Lahendusega on kiire. Nii ministeeriumide kantslerid kui ka sotsiaalministeerium püüdsid eile pingsalt lahendust leida ootamatult tekkinud sundseisule - 1. detsembriks tuleb valitsusel seadustada tuleva aasta töötuskindlustusmakse suurus.

Tööandjate keskliidu juhataja ja töötukassa nõukogu liige Tarmo Kriis rääkis eile Vikerraadios, et kuna valitsuse töötukassa reservraha on kahekordselt täis, siis on õige aeg töötuskindlustusmakse määra alandada.

"Ultimaatum on ajakirjanduslik liialdus. Meie kujundasime oma seisukoha oktoobris. Minister väidab, et aeg on varajane. Kuid kuna reserviraha on topelt ületatud, on aeg ülimalt küps, et makse siiski langetada," rääkis Kriis.

Töötukassa rahal ainult üks eesmärk. Kriis leiab, et eelarve puudujäägi katmiseks on ka teisi lahendusi. "Töötukassa ülesanne ei ole tasakaalustada eelarve puudujääki, vaid kindlustada töötuid," sõnas Kriis.

Kriis soovitas valitsusel teha riigieelarve tasakaalustamiseks realistlikumaid prognoose ja teha eelarve vastavalt sellele, milline on majandusseis. "Täna on puudujääk igas mõttes, ilustatakse olukorda ega soovitata midagi ette võtta. Tõenäoliselt võetakse juurde lisaeelarve, me teame, et see ei ole hea lahendus," arutles Kriis.

Kriis lisas, et praegu oleks aus tunnistada, et ees võivad olla murelikud ajad.

Hetkel kuum