Ära istu mõttetult rahas. Ole kasumlikum kui fondid

06. jaanuar 2014, 00:00

Eelmise aasta pensionifondide tegevuse kokkuvõtted näitavad, et paremini käis nende fondide käsi, mida juhiti agressiivsemalt.

Kokkuvõttes jäi pensioniindeksi alguses 3,24% kasvanud teise samba fondide tulemus tagasihoidlikuks sellepärast, et nad istusid hoiustamisse kiindunud Eesti eraisikutega sarnaselt rahas. Kodumaiste hoiuste maht ületas eelmise aasta lõpus üheksa miljardi ­euro piiri.

Äripäev soovitab: investeeri ise ja ole kasumlikum kui fondid. Investeerimismaailma võimalused on suuremad kui eales varem ning aktiivse ja valikulise investeerimise korral on edu saavutamise võimalus kordades suurem kui raha kontol kopitada lastes. Raha kontol hoidmine võib heaks strateegiaks osutuda ainult maailmalõpu ootajatele, kuid finantsmaailmas pole praegu põhjust oodata üleilmset kollapsi.

Otsusta, mis sulle sobib. Tallinna börs on küll pisike, napi valikuvõimalusega ja pole likviidne, aga võib käeharjutamiseks siiski sobida. Üks lähenemisvõimalus on valdkonnapõhisus.

Sylvesteri endine omanik, praegune riigi­metsakeskuse nõukogu esimees Mati ­Polli näiteks soetas läinud aasta viimases kvartalis ligi miljoni euro väärtuses Tallinna Kaubamaja aktsiaid. Selle otsuse taga on eeldatavasti mõistlik mõttekäik, et Tallinna Kaubamaja aktsia sõltub Tallinna börsil noteeritutest kõige rohkem Eesti sisemajandusest,  2014. aasta lubab aga sisetarbimise kasvu. Kaubandusel tervikuna on oodata paremaid aegu.

Ehitussektori tähtede seisu pole lähiajal küll eriti soodsaks peetud, pigem vastupidi, ent Skanska lahkumine võib näiteks Merkole avada nii mõnegi seni suletuks osutunud akna või ukse, pealegi on Merko laienemas ­uutesse tegevusvaldkondadesse. Ehitajaid hakkab tõenäoliselt rammusamalt toitma kinnisvarabuum, millele lõppenud aasta tõhusalt vundamenti ladus.  Monopoli seisuses Tallinna Vee läinud aasta rasvase plussi püsimist toidab ilmselt kohtuprotsessi venimine konkurentsiametiga.

Pikaajaline perspektiiv. Vähem kogenud investorile võib paremini sobida pikemaajaline perspektiiv. Selles mõttes on turuliider alati turvaline valik. Näiteks Olympic Entertainment Group on Baltimaades kindel liider, kes samas otsib peale põhilise tegevusala aktiivselt teisigi tuluteenimisvõimalusi.

Tallinki kindel positsioon, tugevnevad rahavood ja tõestatud dividendivõimekus võiks lisaks erainvestorile atraktiivne olla fondidelegi. Premia sobib stoilise ilmavaatega investorile, kes teab, et süüa tahab inimene nii heal kui ka kehval ajal, lisaks on tegemist dividendiaktsiaga.

Otse maailma. Neile, kes peavad Tallinna börsi riskialdiste investorite paigaks, kust häda korral keeruline pageda, võib soovitada välja valida viis kuni kümme üleilmset laitmatu maine ja kasvupotentsiaaliga dividendiaktsiat. Mõtete liikumapanemiseks mõni konkreetne nimi ka: Coca-Cola, Marks & Spencer, General Electric, Samsung.

Viimase mõne aasta kogemus näitab, et isegi juhuslikult valitud USA suurfirmade aktsiate ostmine on tulusam kui raha kontol hoida. Kuna börs on viimase kümne aastaga üleilmastunud määral, mis on koduturu mõiste tähendust hägustamas sisutühjuse piirini, võib “koduturul” harjutamise etapi südamerahus vahele jätta – või siia naasta suurematel ja võimalusterikkamatel turgudel omandatud meistrioskustega.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    05. January 2014, 18:07
    Otsi:

    Ava täpsem otsing