EASis ei püsi juhid paigal

14. jaanuar 2014, 00:00

Ettevõtluse Arendamise Sihtasutusest (EAS) on viimaste aastate jooksul lahkunud mitu juhtivtöötajat. Eile teatas ootamatult sihtasutuse juht Taavi Laur, et lahkub juhiametist.

“Lahkun ametist isiklikel põhjustel ega soovi neid avada,” selgitas Taavi Laur napilt e-kirja vahendusel.

Ametiaeg jäi tal õige üürikeseks, Laur alustas EASi juhina tööd möödunud aasta suvel.

Küsides, kui kaalutletud oli lahkumise otsus, vastas Laur: “Mul on olnud piisavalt aega, et teha see otsus kaalutletult.”

Ka teine juhatuse liige Martin Hirvoja polnud vastustes ülemäära jutukas. “Tõepoolest esitas ­Taavi Laur ametist lahkumise avalduse, kuid arvestades, et Taavi lahkumise põhjused on isiklikud, siis saab neid täiendavalt kommenteerida vaid tema ise,” märkis Hirvoja.

Sama napisõnaline oli ka EASi nõukogu esimees Cinzia Siig, kes soovitas kommentaare küsida Lauri enda käest.

Küsimusele, kas Taavi Lauri otsus tuli talle üllatusena, Siig ei vastanud.

Miks on EASist viimasel ajal mitmed juhid lahkunud? “Ma arvan, et juhtimisalaseid küsimusi on meil targem edasi arutada nõukogu koosolekul, ma ei tahaks siin nüüd küll midagi enam kommenteerida,” märkis Siig ja lõpetas telefonikõne.

Lahkumine oli  nõukogule üllatus. EASi nõukogu liige Enn Veskimägi ütles, et kuulis Taavi Lauri lahkumisest päev varem. “Nõukogu esimees saatis nõukogu liikmetele meili Lauri lahkumise palvest,” selgitas ta.

“Ma ei oska öelda, miks ta lahkub, seda tuleks tema käest küsida,” märkis Veskimägi ja lisas: “Võib-olla jõud ei käinud üle?  Minul jäi mulje, et ta oli selline sile ja veidikene pehme poiss. Ta pole nii suurt organisatsiooni varem juhtinud, see panga filiaal, kus ta enne oli, oli väiksem struktuur. EASis on pea 300 inimest,” rääkis Veskimägi.

Tema sõnul on praeguseks lihtsalt teada, et ta on lahkumisavalduse esitanud ja toonud välja isiklikud põhjused. “Isiklike põhjuste ampluaa võib olla väga lai. Võib-olla tehti parem pakkumine või ta nägi, et see töö pole kontimööda ja ei sobi,” rääkis Veskimägi.

Tema sõnul oli see kõigile ikkagi ka väike üllatus, eriti olukorras, kus Lauri ametiaeg jäi nii ­üürikeseks.

Mis puudutab EASi võimalikku pingelist sisekliimat või mõnda nõukogu ja juhtkonna vahel olevat konflikti, siis Veskimäe sõnul selles osas midagi dramaatilist tema teada ei toimunud.

“Ma olen ise nõukogus ja eks seal ikka on probleeme olnud, aga midagi sellist, mida võiks nimetada konfliktiks juhatuse esimehe ja nõukogu vahel, niisugust asja pole ma märganud,” seletas Veskimägi.

Eelmine juht Ülari Alamets lahkus ettevõttest 2012. aastal skandaaliga. Möödunud aasta septembris lahkus EASist ka juhatuse liige Krõõt Kilvet.

“See eelmine juhi keiss oli seotud ikkagi natuke nende avalikuks tulnud tingimuste rikkumistega, kus nõuti raha tagasi,” selgitas Veskimägi ja lisas, et Lauri lahkumine tuli üllatusena. Veel enne jõule toimusid koosolekud ja kõik sujus normaalselt.

EASi maine kannatab. Ka nõukogu liikmele Andrei Korobeinikule on Taavi Lauri lahkumisega seotud põhjused ebaselged. “Ma ei oska öelda, mis põhjustel ta lahkub, ta räägib sellest ise järgmisel nõukogu koosolekul täpsemalt,” märkis ta.

Korobeiniku sõnul ei saa EASi varasemate juhtide lahkumist praeguse juhtumiga kuidagi seostada. “EASi maine võib-olla pole praegu väga kõrge, see on väga halb, samas EASile on maine väga oluline. Ma väga loodan, et kui Taavi lahkub ametist, siis me leiame sellise inimese, kes oskab mainet veidi tõsta. EASi jaoks on hetkel ka oluline periood, seitsmeaastane periood algab just ja oleks väga tähtis, et organisatsioon oleks hästi juhitud,” selgitas Korobeinik.

Korobeinik pooldaks järjekindlust. Tema sõnul teeks EASile head see, kui oleks vähem poliitikat ja rohkem pragmaatilist juhtimist.

“Kui Taavi Laur ametisse valiti, siis see oli konsensuslik otsus. Mulle tundus, et ta on üsna hea kandidaat. Mina arvan, et Laur saaks selles ametis hakkama küll, kui ta seal mõni aasta veel töötaks, see oleks organisatsioonile kasulik. Ta ei ole nõrk juht,” märkis Korobeinik.

Samas lisas ta, et kui inimene siirdub mõnda ettevõttesse juhiks, siis temal võivad olla ju ühed plaanid, kuid elu teeb tihtilugu omad korrektuurid. “Kindlasti oleks tore, kui juhatus oleks järjepidav ja kestaks aastaid, aga kunagi ei tea ju, mis saab,” lisas Korobeinik.

Juhatuse liige Martin Hirvoja ja nõukogu esimees Cinzia Siig kinnitasid, et inimeste lahkumises EASi juhtivatelt kohtadelt pole mingit seost. “Põhjused on igal konkreetsel juhul erinevad, mistõttu ei tasuks seoseid otsida,” märkis Hirvoja.

Siigi sõnul arutatakse juhtimise küsimust ja võimalikke uusi kandidaate järgmisel nõukogu koosolekul.

 

Taust

 • Seitsme aasta jooksul kolm juhti

Ülari Alamets – 2007. aastal valiti EASi juhiks, 12. novembril 2012 esitas nõukogule lahkumisavalduse.
Raul Parusk – 15. novembril 2012 nimetati EASi ajutiseks juhatuse esimeheks kuni uue juhi leidmiseni.
Taavi Laur – alustas tööd 2013. aasta juunis. Esitas lahkumisavalduse jaanuaris 2014.
Krõõt Kilvet – juhatuse liige, lahkus ametist oktoobris 2013.

 

Kes on kes

 • Taavi Laur

Haridus 
2001–2010 Tartu Ülikool, ärijuhtimise magister

Töökogemus 
2013–2014  EASi juhatuse esimees
2012–2013 ASi UniCredit Bank Baltikumi äridivisjoni juht
2007–2013 ASi UniCredit Bank Eesti filiaali juhataja
2005–2007 ASi SEB Ühisliising juhatuse liige
2001–2005 ASi SEB Eesti Ühispank korporatiivpanganduse divisjoni suurkliendi haldur
1999–2001 ASi Ösel peajurist
1997–1999 ASi Hoiupank/Hansapank jurist
1996–1997 majandusministeeriumi õigusosakonna peaspetsialist

 

Kommentaar

 • Sellist käiku ei oodanud

Raul Parusk, EASi ajutine juht aastal 2012
Mina sain uudise Taavi lahkumise kohta ja kell kuus istusin lennukisse, nii et ega ma ei oska seda kuidagi kommenteerida. Neid uudiseid peaks kommenteerima kas Taavi ise või siis teised sealt.
Jah, see uudis tuli küll üllatusena. Sellist käiku ei oodanud.
Minul ei olnud seal töötades konflikte, kuid minul oli ka teistsugune töö kui pidevalt ametis olevatel inimestel, nii et minul oli võib-olla mõnevõrra lihtsam.
Iga töö on sedavõrd pingeline, kuidas sa selle ise endale paika paned.
Loomulikult Ettevõtluse Arendamise Sihtasutus ei ole lihtne organisatsioon, ta on avalikkuse tähelepanu all, te ju ka jälgite, mis seal toimub – see võib-olla teebki seda kõige pingelisemaks.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  13. January 2014, 20:11
  Otsi:

  Ava täpsem otsing