Kuidas USAs firma püsti panna?

03. veebruar 2014, 00:00

Eestlased võivad olla uhked oma süsteemi üle, mis lubab firma asutada kõigest minutitega. Ameeriklastel millegi sellisega kelkida pole, kuid kui Eesti ettevõtja tahab nautida maailma suurima majanduse vilju, siis on kõige mõistlikum asutada ettevõte USAs. Paraku tuleb selleks läbida pikk kadalipp.

Olles langetanud otsuse teha äri maailma suurimas majanduses, on kohaliku firma omamisel mitmeid eeliseid. Üks peamisi eeliseid on oma kodumaise firma kaitsmine. Kui midagi peaks minema halvasti ja USA-le üsna omane kohtukaasus kukil on või tekib mõni muu probleem, siis aitab Ühendriikides loodud firma kaitsta kodumaist emafirmat nõuete eest.

Rääkides paljude ettevõtjatega Silicon Valleys, kõlab jutust sageli läbi, et kohalikud ettevõtjad usaldavad pigem äripartnereid, kel on firma ka USAs. See pole imekspandav, sest suur osa  ameeriklasi ei tea, mis või kus Eesti on. Kindlasti aitab Ühendriikides asutatud firma usaldust tekitada.

 

Pane tähele

  • Mida firma asutamisel jälgida

Advokaadi abi. Lase ettevõte püsti panna advokaadil. Firma asutamisel läheb vaja kohalikku aadressi ning paljudel juhtudel saab kasutada selleks advokaadibüroo oma. Advokaadiga on kasulik rääkida Delaware’i ja teiste osariikide eelistest firma loomisel.
Advokaatide abil võimalik firma luua ühe päevaga.
Asukoht. Firma tasub luua osariigis, kus asub ka peakontor. Delaware’i osariigis firma registreerimise puhul tasub selle äritegevus registreerida osariigis, kus asub peakontor.
Asutamise tasu. Delaware’is on firma asutamise tasu umbes 800 dollarit, millele lisandub sama palju või rohkemgi advokaatide tasu. Terviklik n-ö idufirma pakett koos optsioonide ja muuga jääb tavaliselt 3000 ja 5000 dollari vahele.
Ühendriikides saab firma luua ka ühe dollariga. See on kogu kapital, mida alguses nõutakse. Siiski ei pruugi pangad ja riigiasutused, kel on sellele infole ligipääs, sellisesse firmasse soosivalt suhtuda. Üldiselt soovitavad advokaadid kapitaliseerida firma kolme kuu käibekapitaliga.
Õiguslik vorm. Soovitav on alguses mitte luua “limited ­liability company’t”, sest seda tüüpi ettevõte kvalifitseerub “permanentse asutusena” ja muudab näiteks välismaal asuva emaettevõtte maksukohustuslaseks Ühendriikides.
Kodakondsus. Ettevõtte juhtkond, nõukogu ega omanikud ei pea olema USA kodanikud või residendid. Teatud osariikides on siiski piiranguid.
Maksud. Omades välisriigis firmat, on mõttekas väljastada kõik osakud/aktsiad emafirma nimele. Näiteks eraisikust mitteresidendi omaniku surma korral maksustatakse surnud inimese USA vara ja dividendide maks on väiksem võrreldes mitteresidendist omanikuga.
Delaware’is registreerimisel on hea väljastada vähem osakuid/aktsiaid, sest nendelt tuleb kinni pidada iga-aastast tasu.
Bürokraatia. Firma asutamise juurde käib veel protseduure, nt föderaalse ID-numbri, ärilitsentside jpm taotlemine. Abiks on taas advokaadid.

 

Tasub teada

Kolm asja, millega arvestada

1. Viisa. Kui on plaanis firmat USAs kohapealt juhtida või palgata inimesi tööle, siis kõigepealt tuleb mõelda viisadele. Valida on kolme tüüpi viisa vahel (E, H ja L), viisa tüüp võib oluliselt mõjutada, millist tüüpi firma luua ja kuidas seda kapitaliseerida. Teema on kompleksne ja keeruline, parimat nõu saab advokaadilt.
Samuti tuleb arvestada, et viisa taotlemine võib võtta aega kuid.
Ka töötajate ületoomisel tasub kindlasti advokaadiga ühendust võtta, sest selgi juhul on töö­lepinguga võimalik makse optimeerida. Välismaalt USAd külastades võib välisfirmat esindada läbirääkimistel, ärikohtumistel, otsida firma jaoks ruume ja teha muid sarnaseid asju, kuid tööd USA asutusele ei tohi teha ja tasu ei tohi USAst saada.

2. Pangakonto. Üldiselt on selle avamine USAs lihtne ja näiteks deebetkaardi saamine lihtne, firmale krediitkaar­di saamine võib aga tõeliseks väljakutseks osutuda. USAs kasutatav “krediidi ajaloo” süsteem nõuab, et vähemalt ühel firma asutajatest oleks USAs krediidiajalugu, mis näitaks, kuidas see inimene on varem laenudega toime tulnud. Seetõttu on USAsse elama tuleval inimesel kasulik krediitkaart teha,  isegi kui ta seda ei kasuta.
Pangakonto avamiseks peab olema firma esindaja füüsiliselt kohal. Kui kaks firma kaasasutajat tahavad pangakontole ligipääsu, peavad mõlemad minema USAs pangakontorisse.

3. Raamatupidamine. Erafirmadel ei ole auditeerimisnõuet ja esitama peab ainult maksuaruande. Majandusaasta valimisel soovitavad advokaadid valida maksude optimeerimiseks emafirma omast erineva aasta. Raamatupidamismeetodi valimisel (arve- või sularahapõhine) tasub meeles pidada, et kui terve grupi netosissetulek ületab 5 miljonit või firmal on inventari, siis sularahapõhist meetodit kasutada ei saa. Alati on kasulik soetada firmale hea raamatupidamisprogramm, näiteks QuickBooks. Kodumaine raamatupidaja võib tegeleda ka USA raamatupidamisega. Ükski seadus ei käsi hoida neid dokumente Ühendriikide pinnal.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
02. February 2014, 18:09

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing