Puhkepäev. Viis äritarkust Pipilt

14. veebruar 2014, 00:00

Hiljuti oma väikestel sugulastel külas olles jäi mulle näppu Astrid Lindgreni geniaalne raamat

“Pipi Pikksukk”. Olgugi, et see eriskummaline tüdruk põnevast raamatust oli lapsepõlves peategelaseks nii mõneski mängus, mida mängisin, lavastuses ja multifilmis, mida vaatasin, ei mõelnud ma temast toona kunagi kui ettevõtjast. Nüüd, värske pilguga seda raamatut lehitsedes ja sealt katkeid lugedes tundub see mulle justkui õpik ette­võtlikule inimesele.

Enesekindla neiuna ei pelga Pipilota Viktuaalia Rullkardiinia Piparmünta Eefraimi tütar Pikksukk kõndida tagurpidi, kui tal selleks tahtmine ja vajadus tuleb. Tegemist on ikkagi vaba maaga, kus oma tahtmiste järgi talitada pole patt. Heas mõttes tagurpidi kõndijate jaoks, kes ei pelga teiste arvamust ja imestunud pilke, on ka Eestis ohtralt ruumi. Firmad Fortumo ja TransferWise, poliitik Indrek Tarand või teater NO99 on mõned näited neist, kes seda juba teinud on. Aga mahub veel.

Teiseks on Pipi avatud suhtumisega eksperimenteerija. Kui tema sõbrad Tommi ja Annika teda kooli, või tsirkusesse, kus ta kordagi käinud pole, kaasa kutsuvad, võtab ta neist võimalustest hea meelega kinni. Seejuures säilitab ta aga kriitikameele ja loomingulisuse ning ajab neist kohtades asju ikka omamoodi, mitte nii nagu peaks. Väga oluline oskus. Selle õppimisvajadusest nii äris kui ka eraelus andis märku möödunud majanduslangus, mis tõi selgelt välja kitsaskohad, väärarusaamad ja stampmõtlemise, mis ammu enam ei tööta.

Kolmandaks ei suhtu Pipi asjade planeeritust teisiti minemisse kunagi kui probleemi. Ta näeb seda kui võimalust ja väljakutset. Kui muna kukub pannkooki tehes pähe, siis ei ole see tema jaoks mitte murekoht, vaid võimalus juuksemaski teha. Kui kaks varast tulevad tema kuldmünte täis kohvrit noolima, leiab ta viisi, kuidas neid hoopis oma tangoõpingutesse kaasata. Ka igapäevaelus ei käi kõik retsepti ja plaani järgi. Kiiremini kohanejatel on aga kõigi teiste ees selge eelis.

Neljandaks ei mõtle Pipi kõige esimeses järjekorras midagi tegema hakates kasule või rahale, mis ei tähenda, et see talle korda ei läheks. Ta teeb asju eelkõige selle pärast, et oleks lõbus. Ja viiendaks tähistab Pipi alati väikseid võite. Kui mitte suurelt koogi ja kohviga, siis vähemalt ennast kiites. Seega juhtimise käsiraamatu asemel soovitan soojalt see või mõni teine lasteraamat aeg-ajalt kätte haarata. Elu lihtsad tõed saavad meelde tuletatud ja pea loominguliste lahendustega täidetud.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    13. February 2014, 14:56
    Otsi:

    Ava täpsem otsing