Kas Ansip lahkub?

20. veebruar 2014, 00:00

Eile kirjutas Delfi uudisteportaal, et peaminister Andrus Ansip teatab pühapäeval Tartus peetavas kõnes oma tagasiastumisest,  IRLi kõrge poliitik kinnitas Äripäevale, et Ansipi lahkumine on kindel ja toimub lähiajal.

“Ootame,” kommenteeris peaminister Andrus Ansip väidet, et ta kavatseb 23. veebruaril teatada ametist lahkumisest.

Peaministri ametist lahkumine tähendab seda, et ametist lahkub kogu valitsus.

Riigikogu Keskerakonna fraktsiooni liige Priit Toobal küsis eile riigikogus esinenud peaministrilt tema lahkumise kohta: “Kas Teil see lõik kõnest on valmis kirjutatud ja kas selline avaldus pühapäeval Tartus teie poolt tuleb või ei tule?” Ansip otsest vastust ei andnud.

Kinnitus IRList. Üks IRLi kõrge poliitik kinnitas eile Äripäevale, et Ansipi ametist lahkumine on otsustatud ja selles on ka valitsuspartneri IRLiga kokku lepitud.

Reformierakonna juhatuse liikme Valdo Randpere sõnul pole teada ühtegi kindlat kuupäeva, mil Ansip tagasiastumisest teatab. “Mina ei oska öelda, kas see vastab tõele või mitte,” ütles Randpere. “Eks ma kuulan seda kõnet siis huviga, mis seal ikka. Muidugi võin ma enne Andruse käest küsida, mida ta öelda kavatseb, kuid ega ma teile seda ikka edasi ei ütleks.”

Randpere sõnul on juba teada, et erakonnas toimuvad lähiajal muudatused. “On ju räägitud Siim Kallase tulekust, sellest võib lihtsaid järeldusi teha, et muudatused on kunagi tulemas. Mingitest kuupäevadest pole aga juttu olnud.”

Reformierakonna juhatuse liige Kalev Lillo ütles, et küsimus, kas väide Ansipi tagasiastumisest vastab tõele, on täiesti arusaamatu. “Praegu on erakonna esimees Andrus Ansip. Nii kaua, kui ta pole midagi teatanud, on ta ka valitsusjuht. Mina ei tea, millal ta tagasiastumise otsuse teeb,” märkis ta.

Päev on peaministri valida. Reformierakonna juhatuse liikme Kaja Kallase sõnul on Reformierakonnas juba mitu nädalat räägitud peaministri tagasiastumise soovist. “Millal ta seda teeb, on ikka täiesti tema otsus,” märkis Kallas. “Ma ei oska öelda, kust tulevad jutud, et ta sel pühapäeval tagasiastumisest teatab,” ütles Kallas.

Haridusminister Jaak Aaviksoo arvates oleks Ansipi tagasiastumise teadaanne ootuspärane. “Moment on sobiv ja mida kiiremini saab selgust, seda parem. See ei tule üllatusena, see on mõistlik ja seda tuleb tervitada,” teatas Aaviksoo.

Aaviksoo ütles võimalikust koalitsioonist rääkides, et seni on Reformierakond ja IRL silma paistnud hea koostöö ning võimekuse poolest. Ja lisas, et oma ameti kaotamise pärast ta kindlasti ei karda.

 

Kes on kes

 • Andrus Ansip

Reformierakonna esimees, peaminister
Juhtinud Eesti valitsust alates 2005. aasta aprillist, kui valimistevahelisel ajal moodustati uus koalitsioon. Enne seda kuulus talle valitsuses majandusministri portfell.
Ettepaneku moodustada valitsus sai riigikogu valimised võitnud erakonna juhina ka 2007. ja 2011. aasta kevadel.
Aastail 1998–2004 töötas Tartu linnapeana. Tema eelnev töökogemus pärineb eraettevõtlusest kaubanduses ja panganduses, kuid ta kuulub ka näiteks Tartu Raadio asutajateringi.
Hariduselt keemik – Tartu Riikliku Ülikooli lõpetas ta aastal 1979. Hiljem õppis ta mõned aastad Eesti Põllumajanduse Akadeemias agronoomiat.

Allikas: valitsuse koduleht

 

Pane tähele

 • Tore, et mu kõnet oodatakse

Andrus Ansip, peaminister, vastates riigikogus Priit Toobali küsimusele
Kõne on peaaegu valmis, aga päris valmis saab ta siis, kui ta ette kantud on.  Ma lugesin praegu siin istudes selle Delfi artikli läbi. Kindlasti ei vasta tõele see väide, et Reformierakonna üldkogul 2. märtsil valitakse Reformierakonnale uus esimees. See põhimõtteliselt ei ole võimalik. Reformierakonna protseduurireeglid näevad ette seda, et päevakord teatatakse kuu aega enne üldkogu toimumist. Päevakorras uue esimehe või uue juhatuse valimist ei ole, seega Delfi vähemalt selles küsimuses on sattunud küll täielikult eksiteele.
Mida muud huvitavat selles kõnes tuleb või ei tule, sellest rahvas saab teada 23. veebruaril. Ma olen muidugi rõõmsalt üllatunud, et minu kõnet oodatakse. Kõned on kõik olnud väga head, kõik need kaheksa korda. Iseäranis hea oli kahe aasta tagune kõne, see leidis ka laialdast vastukaja.
Möödunudaastane kõne oli tugev kõne, hästi kirjutatud kõne. No vahel ei tule välja, aga seekord tuli mul välja. Aga resonants oli suhteliselt tagasihoidlik. Tundub, et ei loetud või vähemalt ei resoneeritud, sest et kõne oli suhteliselt kriitiline, ja kriitiline ka mõnede ajakirjanike suhtes. Ootame.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  19. February 2014, 18:58
  Otsi:

  Ava täpsem otsing