Kas tulemas on rekorddividendid?

26. veebruar 2014, 00:00

Äsja avaldatud raporti järgi maksid maailma suurimad börsifirmad eelmisel aastal üle 1 triljoni dollari dividende, mis on rekordsuur summa. Sel aastal võivad ettevõtted investoritele aga veel rohkem dividende maksta.

Uuringufirma Henderson Global Investorsi raporti andmetel maksid suurettevõtted eelmisel aastal dividendideks 1,027 triljonit dollarit (747,5 mld eurot), mis on 310 miljardit dollarit rohkem kui 2009. aastal.

2009. ja 2011. aasta vahemikus on arenevate turgude ettevõtted oma dividendiväljamakseid kahekordistanud. Kuid arenevate turgude dividendikasv on hakanud hoogu maha võtma ja seda eelkõige majanduslikel põhjustel, nagu Föderaalreservi võlakirjade ostmise programmi vähendamine ja kohalike valuutakursside langus.

Suurim osa eelmisel aastal makstud dividendidest kuulus USA ettevõtetele. Ameerika korporatsioonid maksid mullu dividende 301,9 miljardit dollarit, mis on 49 protsenti rohkem kui viis aastat tagasi.

“Meie uuringutest selgub, et viimasel viiel aastal näitavad dividendid selget pilti suurtest globaalsetest majandussündmustest ja trendidest. Arenevate turgude tõus ja nende jahtumine, toorainemulli inflatsioon ja sellele järgnenud deflatsioon, eurotsooni kriis ja USA tagasitulek majanduslangusest on kõik seal näha,” ütles Henderson Global Investorsi uuringu üks koostajaid Alex Crooke.

Kõige rohkem maksid eelmisel aastal dividende pangad ja tehnoloogiafirmad. Pankade suured dividendid näitavad, et finantssektori taastumine finantskriisist on läinud oodatust paremini. Tehnoloogiasektori suurim dividendimaksja oli Apple, kelle dividendid moodustasid eelmisel aastal kuuendiku kõikidest tehnoloogiafirmade dividendidest.

Euroopa on tõusnud oluliseks dividendimaksjaks. Euroopas (arvestatud pole Suurbritanniaga) on dividendide väljamaksed alates 2009. aastast kasvanud 8 protsenti, 145,6 miljardi euroni. Hendersoni raporti järgi on Euroopa muutnud dividendiinvestoritele Põhja-Ameerika järel tähtsuselt teiseks turuks maailmas.

Raport leidis ka, et Suurbritannia osa eelmisel aastal makstud dividendidest oli 11 protsenti ja seda on palju, võrreldes Briti majanduse mõõtmetega. Samuti kuulusid eelmisel aastal suurte dividendimaksjate hulka naftakompaniid, näiteks Shell ja Exxon Mobil. Esikümnes olid ka T­ime Warner Cable, HSBC ja Banco Santander.

2014 võib olla dividendipidu. Eelmisel aastal tõusis USA aktsiaindeks S&P 500 27 protsenti ning see võib tähendada ka dividendide suurt kasvu. Uuringufirma Markit prognoosib, et S&P 500 aktsiaindeksisse kuuluvad ettevõtted maksavad dividende 352 miljardit dollarit (256 mld eurot). Seda on 40 miljardit dollarit rohkem kui mullu. Markiti hinnangul maksab dividende 84 protsenti S&P 500 indeksis olevatest ettevõtetest. See on parim näitaja pärast 1997. aastat.

Euroopas prognoosib Markit kõige suuremaid dividende pankadelt. Uuringufirma prognoosi järgi kasvavad pankade dividendid 24 miljardi euroni, mis on 3,4 miljardit rohkem kui eelmisel aastal.

Euroopa suurtelt ja keskmise suurusega ette­võtetelt ootab Markit tänavu dividende 182,7 miljardit eurot, mis on 9,2 miljardit rohkem kui eelmisel aastal. Selle aasta esimese kvartali suurimateks dividendimaksjateks prognoosib Markit selliseid suurfirmasid nagu Nestle, Roche ja Novartis. Järgnevad Sanofi ja Statoil.

Markiti dividendide prognoos põhineb fundamentaalanalüüsil, näiteks ettevõtete enda prognoosid, eelnevad dividendimaksed ja teiste sama sektori firmade dividendid. Sellise analüüsi­mudeli järgi arvutab Markit välja, kui palju võiks iga ettevõte aktsionäridele dividende maksta.

Mida oodata Eesti börsifirmadelt? Tallinna börsi­firmadest on praeguseks dividendi maksmisest teatanud ainult Merko Ehitus, kirjutades oma neljanda kvartali majandusaruandes, et teeb aktsionäridele ettepaneku maksta möödunud aasta 10,4 miljoni euro suurusest puhas­kasumist dividendidena välja 7,26 miljonit eurot ehk 0,41 eurot aktsia kohta.

Eelmisel aastal oli Merko dividend 0,30 eurot aktsia kohta, kuid 2010. aastal ulatus dividend 70 sendini aktsia kohta.

Tallinna Vee dividendipoliitika on säilitada dividendide tase reaalväärtuses ehk dividendide kasv võrduks inflatsiooniga. Eelmisel aastal maksis Tallinna Vesi dividendi 87 senti aktsia kohta. Kui arvestada, et Eestis oli eelmisel aastal inflatsioon 2,8 protsenti, suureneks sel aastal dividend vähemalt 89 sendini aktsia kohta. See poleks siiski rekordkõrge, sest 2010. aastal maksis Tallinna Vesi dividendi 1,60 eurot aktsia kohta.

Premialt prognoosib LHV 0,01eurost dividendi aktsia kohta. See oleks sama, mis eelmisel aastal.

 

 

Prognoos

 • Suurimat dividendi oodatakse Apple’ilt

Prognoositavalt 5 suurimat dividendimaksjat 2014. aastal, väljamakse mld dollarites
Apple 11,8
Exxon Mobil 11,7
AT&T 9,7
Microsoft 8,9
General Electric 8,7

Allikas: Markit

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  25. February 2014, 18:44
  Otsi:

  Ava täpsem otsing