KPMG uuring: pangad tõhustavad trahvihirmus rahapesuvastast võitlust

1321-aripaev 27. märts 2014, 15:10

Vaatamata rahapesu ja terrorismi tõkestamisega seotud suurematele kuludele pole pangad kunagi varem võtnud rahapesu probleeme nii tõsiselt kui praegu, näitab KPMG Internationali uuring.

Kui 2011. aastal toimunud uuringus pidas 62 protsenti vastanutest rahapesuvastast võitlust (anti money laundering, AML) juhtkonnale oluliseks teemaks, siis nüüd on nende osakaal tõusnud 88 protsendile, teatas KPMG Baltics OÜ.

84 protsenti tõi esile, et rahapesu on ettevõtete riskihindamises suure kaaluga, sest regulatsioonide mittetäitmisega kaasnevad tõsised sanktsioonid.

„Juhtkonna tasemel pole rahapesu ja terrorismi tõkestamine kunagi varem olnud nii oluline teema kui praegu, sest globaalses plaanis ulatuvad regulatsioonide rikkumisest tulenevad trahvid miljarditesse dollaritesse ning rikkumisega võib kaasneda tegevusloa kaotus,“ ütles KPMG nõustaja Anu Ahas-Saaron.

74 protsenti uuringus osalejatest ennustab, et seoses rahapesu ja terrorismi tõkestamise reeglite täitmisega kasvavad pankade kulud veelgi, keskmiselt 53 protsenti ehk 13 protsendipunkti rohkem kui 2011. aastal.

Näiteks rahvusvaheline HSBC pank sai eelmisel aastal USA-s trahvi 1,9 miljardit dollarit (ligi 1,4 miljardit eurot) ning Lõuna-Aafrika Standard Banki Briti haru sai äsja 7,6 miljonit naela (9 miljonit eurot) trahvi seoses puudulike rahapesuvastaste kontrollsüsteemidega, vahendas KPMG oma pressiteates.

Uuringu raames küsitleti 317 AMLi ning vastavuskontrolli eksperti maailma 1000 suurimas pangas, võttes aluseks The Banker Magazine’i 2013. aasta väljaande ning KPMG kontaktid 48 riigis. Uuring viidi läbi 2013. aasta novembris.

KPMG on ülemaailmne auditi-, maksu- ja nõustamisteenuseid pakkuvate ettevõtete võrgustik, mis tegutseb 155 riigis. KPMG Baltics on Balti juhtivaid rahvusvahelisi ärinõustamisfirmasid.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
27. March 2014, 15:10
Otsi:

Ava täpsem otsing