Elektriseadmete tootjatel kasvuplaan

31. märts 2014, 00:00

Energiaseadmete tootmises on turul kanda kinnitamas uus tehnoloogia – keskkonnasõbralik kütuseelement. Elcogen on juba märtsiks aastase tootmismahu välja müünud, suvel on kavas tootlikkust kümnekordistada.

Uudset tahkoksiid-kütuseelementi tootev Elcogen kolib juuni lõpus Ülemiste Citysse suuremasse tehasesse. Ettevõtte juhi Enn Õunpuu sõnul on kolimise põhjus lihtne: tellimus­maht on kasvanud ja ruumid kitsaks jäänud.

Tootmismaht kümnekordseks. Tahkoksiid-kütuseelement, mis muudab energiatootmise keskkonnasõbralikumaks ja mitu korda efektiivsemaks, alles otsib Õunpuu sõnul turul oma kohta. “Müük, mida praegu teeme, on vaid pilootprojektid ja katsetused,” rääkis Õunpuu.

Ometi kasvab müügimaht igal aastal mitu korda. Näiteks maht, mida Õunpuu sõnul senimaani justkui eksperimentaaltootmise vormis tehtud, on selleks aastaks juba täis müüdud. Uude tehasesse laienemisega kasvatatakse tootmismahtu enam kui kümme korda. “See kataks ära ka meie järgmiste aastate plaanid. Sellepärast ongi meil praegune laienemine põletav küsimus,” ütles Õunpuu.

Uueks tootmispinnaks valiti peamiselt büroomaastikuna tuntud Ülemiste City. Praeguste plaanide järgi on ettevõttel kavas kolida juuni lõpus ja tootmine täies mahus tööle saada vähemalt kuu ajaga.

Laienemisega tööliste arv Elcogenis oluliselt ei muutu, sest tootmine käib suuresti seadmetega. “Saame mõne inimese juurdevõtmisega tootmismahu kümnekordistada. Meie õnn, aga võib-olla tööjõuturu jaoks paha uudis,” märkis Õunpuu. Ette­võttes on praegu tööl kümme inimest, lisaks veel viis Soomes asuvas tütarettevõttes.

Õunpuu sõnul ei ole maailmas palju tahkoksiidi-kütuseelemendi tootjaid ning nende toode on unikaalne. “Viimastel aastatel on turg kasvanud umbes kaks-kolm korda, järgmine aasta kasvab võib-olla isegi viis korda,” rääkis ta.

Elcogeni peamised kliendid on Jaapanis, hiljuti alustati müüki Hiinasse. Kliente on ka Saksamaal, Hollandis, Soomes ja Prantsusmaal.

Kasum väljastpoolt Euroopa Liitu.  Teised elektriseadmete tööstusettevõtted plaanivad võtta malli eelmistest aastatest. Ensto Enseki ärikasum kasvas mullu kahekordseks, käive kasvas viimaste aastate trendi jätkates 7,8 protsenti. Ensto Enseki juhatuse liikme Peeter Mõrra sõnul on ettevõtte käive viimastel aastatel kasvanud stabiilselt 5–8 protsenti.

Ka tänavu oodatakse kuni 10% suurust käibekasvu.

Mõrra sõnul tuli kahekordne kasum tootlikkuse parandamisest ja käibest väljastpoolt ELi. ­“Euroopa Liidus seisab majandus enamikus riikides, kuid väljaspool liitu on toimunud kasv. Kasutasime seda võimalust ära,” märkis ta.

Euroopa Liidu turul kasvamise väljavaated on Mõrra hinnangul väikesed, samuti võib kindel olla, et poliitiline olukord Venemaal ja Ukrainas pidurdab müüki. “Hetkeseisuga ei ole Venemaal ja Ukrainas toimuv veel mõju avaldanud, esimese 12 nädala müüginumbrid on täitsa normaalsed olnud,” rääkis Mõrd.

Ensto Enseki käive oli mullu 67,3 miljonit ­eurot, mis on 5,1 miljonit rohkem kui 2012. aastal. Ärikasum kasvas 2012. aasta 3,4 miljoni ­euro pealt 6,9 miljonile.

Aasta on Ensto Ensekile alanud töiselt. Tänavu on plaanis investeerida 1,7 miljonit eurot seadmetesse ja jätkata tootmise efektiivsuse suurendamist. Möödunud aastal tehti investeeringuid 6,5 miljoni euro eest, millest 5,5 miljonit moodustas Tallina tehasehoone ja kinnistu ost. Ülejäänud miljoni eest investeeriti põhivarasse.

Eesmärk on stabiilsus. Kontserni Harju Elekter peadirektori Andres Allikmäe sõnul on aasta alanud vaat et oodatust pareminigi. Ettevõtte eesmärk on olla stabiilne.

Möödunud aastal andis Allikmäe sõnul Harju Elektri käive pisut järele, peamiselt tingitult turu- ja majandusolukorrast. Arvestades aga kontserni muid tulusid, oli eelmise aasta puhaskasum suurem kui 2012. aasta 3,5 miljonit eurot.

Allikmäe sõnul on tänavu elektriseadmete tootmine ja müük ootuspärane nii Eestis kui ka Põhjamaades. “Asi liigub ilusti,” märkis ta. Turuolukord on Allikmäe sõnul aga väga muutlik, mistõttu on stabiilsuse tagaajamine õigustatud. “Ma ei mäleta meie tegutsemisajaloost ühtegi kvartalit, kus oleksime lõpetanud miinusega,” ütles ta, lisades, et Harju Elekter on edukalt tulnud välja majanduskriisist ja ka sellele järgnevast nii-öelda uue reaalsuse ajastust.

Selle aasta prognoose Harju Elekter Allikmäe sõnul ei avalda.

  • Taastuvat energiat segab poliitika

Eestis ei teki keskkonnasõbralikule tahkoksiid-kütuseelemendile turgu lähema 20 aasta jooksul, nentis seadet tootva Elcogeni juhataja Enn Õunpuu.

Tema sõnul elatakse Eestis nelja-aastaste tsüklite kaupa, see tähendab, et asjad, mis vajavad pikemat perspektiivi, jäävad otsustamata, sest teema nõuab kulutusi ja valijad ei saa sellest aru.

“Miks ei ole Eestis ei päikese- ega tuuleenergeetika sellist arengut kui mujal maailmas? Sest nendesse investeerimine tekitab valijates pahameelt. Lihtsam on loobuda keskkonnasõbralikest tehnoloogiatest ja põletada põlevkivi edasi,” rääkis Õunpuu. “Keegi ei viitsi seletada, millist kasu toovad nad pikema aja jooksul majandusele ja riigile ning inimesed põevad.”

Toode nõuab riigi tuge. Elcogeni kütuseelement pole veel kindlat turgu välja kasvatanud. Millal see juhtuda võiks, Õunpuu ennustada ei oska. Kuna tegu on uudse tootega, ei piisa kauba turuletoomisest, vaid on vaja ümber korraldada energiamüüki ja selle jaotust, teha riiklikud programmid. Ta lisas, et tehnoloogia turuletoomine nõuab riigi rahalist tuge, näiteks klientide toetusskeeme või tootjate maksusoodustusi. Samuti sõltub toote vastuvõtmine sellest, kuidas on riigis välja ehitatud maagaasi infrastruktuur.

 

Tasub teada

  • Elcogeni uudne tehnoloogiaseade

Keskkonnasäästlik tahk­oksiid-kütuseelement on elektri-keemiline energia muundamise seade, mis kasutab elektri tootmiseks kütusena vesinik- või süsivesinikkütuseid.
Kõrvalsaadusteks on soojus ja puhas vesi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
30. March 2014, 17:53
Otsi:

Ava täpsem otsing