Tipus USA börs ootab langust

Harry Tuul, Romet Kreek 07. aprill 2014, 08:31

Ühendriikide aktsiaturg on S&P 500 indeksi näol kõigi aegade kõrgeima taseme lähedal, samas on USA börsidel toimunud palju kummalisi sündmusi.

Aktsiad pole enam hinna ja kasumi (P/E) suhtarvu alusel odavad, pigem hinnastatud veidi üle keskmise. Analüütikud on valdavalt tõmmanud kasumikasvu ootusi alla kõigis sektorites, kuid seda ühe erandiga - kommunaalmajandus, mille aktsiad on ka tänavu indeksist rohkem tõusnud.

Seevastu senised liidrid biotehnoloogia ja sotsiaalmeedia aktsiad on kaotanud populaarsuses. Esimese kvartalil on 93 ettevõtet langetanud tulemuste prognoose ja 18 prognoose tõstnud. Iinvestorid ei otsi enam ülehinnatud kasvuaktsiaid, vaid panustavad ka odavamalt hinnatud n-ö tavasektoritesse, kust loodavad USA majanduskasvu toel ka kasumikasvu.

Õhus ohumärgid
Samas olukorda, kus selle aasta aktsiaturu tootluse veduriks on kommunaalmajanduse aktsiad, peab Pension Partnersi analüüsidirektor Charlie Bilello ohtlikuks, sest see tõstab oluliselt kahjumite riski. 2014. aastal on USA kommunaalmajanduse aktsiate hinnad tõusnud 8,4%. Tegu on suurima tõusuga S&P 500 kümnest sektorist. Indeks ise on tõusnud vaid 2,2%.

"Kommunaalmajanduse sektori võimas ületootlus on alarmeeriv," vahendas Bloomberg Bilellot. Ta kirjutas, et ees võivad seista madalamad hinnad ja suurem volatiilsus. Alates pullituru algusest 2009. aasta märtsis on indeksi tipptootlusega sektoriks olnud kommunaalmajandus kolmel kvartalil. Seejuures eelmistel kordadel on see sektor suurepäraselt esinenud aktsiaturu kukkudes. Bilello soovitabki suunata raha kommunaalmajandusse nähes sektoris ühtlasi ka päästerõngast tulevaseks languseks.

Kommunaalmajanduse ettevõtetele prognoositakse sektorite võrdluses suuruselt teist kasumikasvu (7,3%). Minnes sektori ettevõtete tasandile toob Factseti vanemanalüütik John Butters välja, et 30 ettevõttest 20-le prognoositkase kasumi kasvu. Paraku on selles sektoris tulemuste paranemisele oluline vaid ühe ettevõtte mõju. Energiahiid NRG Energy, kellele Eesti tahtis kord müüa Narva elektrijaamad, peaks mulluse kahjumi asemel tänavu teenima kasumit.

Kui NRG Energy tulemuste paranemise ootuse mõju taandada, kukuks kommunaalmajanduse sektori kasv 3,4 protsendile. Suurimat, 23,8% kasumikasvu prognoositi telekommunikatsioonisektorile. Kui sealt eemaldada Verizoni kasumikasvu ootus, peaks ennustatud kasum hoopis vähenema 2%.

Väikeste ettevõtete võidukäik
Kuigi väikese turuväärtusega väärtusaktsiad on hakanud ennaktempos tõusma alles hiljuti, eelistasid väikeinvestorid väärtusettevõtteid juba kogu läinud aastal. Alates 2013. aasta algusest on WSJ.com andmetel investorid paigutanud 24 miljardit dollarit väikese turuväärtusega väärtusaktsiate fondidesse ja tõmmanud kasvuaktsia fondidest välja 19 miljardit dollarit.

Väikese turuväärtusega (Russell 2000 indeks) aktsiate prognoositud kasumite põhine hinna-kasumi suhte näit on väärtusaktsiatel 17 (aasta tagasi 15,9) ja kasvuaktsiatel 22,2 (mullu 19,7). Väikese turuväärtusega ettevõtete väärtusaktsiate kümne aasta keskmine näitaja on 16.

Fondid istuvad rahas
Ajalukku vaadates ja praegust olukorda analüüsides on ohumärgiks, et üldiselt ei ole USA väärtusaktsiad enam odavad kõrvutades neid ettevõtete kasvuväljavaadetega. Enamgi, paljud väärtusfondide juhid on müünud aktsiad maha ja istuvad rahahunniku otsas.

Odava väärtuse leidmine on muutunud raskemaks. Börsil on kallimad nimed biotehnoloogia ja sotsiaalmeedia aktsiatest rõhunud turgu. Nasdaqi biotehnoloogia indeks langes märtsis 11%. Global X sotsiaalmeedia aktsiaindeks langes läinud kuul 13%. "Meie arvates löövad kogu eeloleval aastal väärtusaktsiad kasvuaktsiaid," ütles Northern Trust aktsiaturgude juht Matthew Peron. "Väärtus otsides leiab sobivaid aktsiaid, kuid neid on mullusest raskem leida."

Aktsiakauplejad hoiatavad ka, et kui Föderaalreservi intressimäära tõstmine toimub oodatust varem, võib kiireneda rotatsioon väärtusaktsiatesse. Kauplejate arvates löövad kõrgemad intressimäärad rohkem kasvuaktsiaid.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    08. April 2014, 11:08
    Otsi:

    Ava täpsem otsing