Puhkepäev. Ämbri põhjas on jäine maailm

23. mai 2014, 00:00

Kunstnikepaari Villu Plingi ja Silja Saarepuu näitus Haapsalu linnagaleriis koondab kokku parima valiku nende kuue aasta töödest.

“Vetel” on avatud näituse pealkiri, mis ühendab endas arhetüüpsete ja rahvuslike elementidega tegelevaid töid eelmistelt väljapanekutelt nagu “Kivi südamelt” (2008), “Maal” (2009) ja “Aknal” (2010).

Mäng sümbolitega. Plink/Saarepuu kunstnikeduo viljeleb põhiliselt performatiivset videoinstallatsiooni, kus nad ise esinevad alati peategelasena.

Nende puhul on märgiliseks saanud riietus: Saarepuul on seljas enamasti rahvariideseelik ja Plingil põlvpüksid valgete sukkadega, kusjuures üleval pool kannavad mõlemad kaasaegset riietust. Sellega viitavad nad võimalusele kasutada kunstis ära rahvalikku sümboolikat ilma neid sümboleid liigselt lihtsustamata ja pateetikasse sattumata.

Videokunstnikena domineerib nende näitusel muidugi liikuv pilt. See pole aga lihtsalt seina projitseeritud, vaid on leitud alternatiivseid viise. Tähelepanu tõmbavat näitusesaalis olevad ämbrid, mille põhjas jooksevad videod.

Põhjaga vastu seina on okulaaridega sarnaselt kinnitatud lähestikku kaks ämbrit. Tekib kaugusesse vaatamise efekt. Ämbrite põhjas näeb nii Plinki kui ka Saarepuud tegutsemas näiliselt lõputul jäisel merel.

Midagi arhetüüpsemat kui jäisel merel rassimine tundub sel hetkel olevat raske eestlaste puhul ette kujutada. Mõneti tundub, et Plink ja Saarepuu on sellesse installatsiooni haaranud kõik meie eksistentsiaalsed pained ja rahvusliku oleluse.

Humoorikad nüansid. Järgmise pange põhjas on nad Tuhala nõiakaevu juures, teises kannab Saarepuu kahe pangega vett üle vee. Sõnamäng  ja ajaloolise vesise sümboolika läbimängimine on kunstnike põhieesmärk.

Lisaks videotele on Haapsalus üleval ka fotode sarjad. Jällegi esinevad oma kostüümides peategelastena kunstnikud. Nad poseerivad seljaga peegli ees ajaloolise hõnguga lavastatud fotol või kõlgutavad jalgu vee kohal müüriavauses istudes.

Alla vette põrnitsedes ei näe tegelased seal aga mitte enda, vaid oma kaaslase peegeldust. Selliste ootamatute nüansside ja kerge huumoriga vürtsitavad Plink ja Saarepuu teisigi töid.

Kui kunstniku üheks oluliseks ülesandeks pidada tugevate ja tähenduslike sümbolite loomist, siis Plink ja Saarepuu seda kindlasti oskavad. Ent nad ei võta ennast sealjuures surmtõsiselt, vaid meelitavad vaatajat terve iroonia ja kerge huumoriga.

 

Kaasaegne kunst

 • “Vetel”

Silja Saarepuu ja Villu Plink
Haapsalu Linnagaleriis, Posti 3, Haapsalu
Näitus jääb avatuks kuni 28. maini

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  22. May 2014, 18:16
  Otsi:

  Ava täpsem otsing