Suurim rahasüst Eesti idufirmasse

10. juuni 2014, 00:00

Täna öösel tehti avalikuks uudis, et Eesti idufirma TransferWise kaasab 25 miljonit dollarit (18,4 miljonit eurot) riskikapitalifirmadelt ja erainvestoritelt, kelle hulka kuulub ka Briti ettevõtja Richard Branson.

Äripäeva aasta ärimeeste Taavet Hinrikuse ja Kristo Käärmanni loodud valuutavahetuse teenust pakkuv TransferWise teatas uuest raha kaasamise ringist, mille abil loodetakse järgmisel aastal kahekordistada ettevõtte töötajate arvu 200-le.

“Kindlasti on see väga oluline märk sellest, et inimestele maailmas läheb korda, mida me teeme, nad on nõus seda finantseerima ja nad näevad, et sellest võib saada midagi väga suurt. Uus investeering on kinnitus tiimile, et oleme õigel rajal,” ütles Käärmann Äripäevale.

Töötajate arv kahekordseks. Investeeringuga plaanib TransferWise kahekordistada 2015. aasta keskpaigaks ülemaailmse töötajate arvu. Suur hulk uutest töötajatest asub tööle Tallinna üksuses, mis on ettevõtte suurim kontor. “Meie investeerimisplaanides on olulised ini­mesed. Start-up’ide edu sõltub natuke heast ideest, aga väga palju inimestest, kes selle start-up’iga ühinevad ja kuidas nad suudavad seda ideed ellu viia. Eesti kõige nutikamad inimesed saavad ennast maailma panganduse muutmisel proovile panna,” märkis Käärmann.

Teine oluline eesmärk on tõsta eelkõige Inglismaal ja Lääne-Euroopas inimeste teadlikkust sellest, kuidas pangad nende pealt raha teenivad. “Kui pank ütleb, et teie välismakse tasu on 3 eurot, aga tegelikult võtab 300 eurot ülekande kursi pealt, siis see ei ole tore,” ütles Käärmann.

Tegemist on suurima investeeringuga Eesti idufirmasse. 25 miljoni dollarilise investeeringu taga on juba praegused TransferWise’i investorid Peter Thiel riskikapitaliettevõttest Valar Ventures, riskikapitalifirmad IA Ventures, Index Ventures ja TAG ning ajalehe Le Monde omanik Xavier Niel. Uue investorina lisandus tuntud Briti ettevõtja Richard Branson, kes on Virgin Groupi omanik.

“Richardil on selline ettevõtlik vaim ja soov vanadesse tööstusharudesse natukene uuemat mõtlemist sisse puhuda. See on tal olnud ju karjääri algusest saadik. Tema huvi on teha teenuseid teisiti ja paremini kui traditsiooniliselt. Kuna ta ise ei jõua kõike teha, siis ta peab toetama teisi, kes seda teevad,” rääkis Käärmann. Kokkupuude Bransoniga tekkis seniste investorite kaudu. “Maailm on väike,” märkis Käärmann.

Tulemustest ei räägi. Oma ettevõtte eelmise aasta tulemustest ei soostunud Käärmann rääkima. “Meie kasv jätkub väga suurel kiirusel. Teatasime natuke rohkem kui kuu aega tagasi, et meie platvormilt on läbi käinud miljard eurot, ja sellega oleme umbes 45 miljonit eurot panga teenustasusid kokku hoidnud oma klientidele. See on see, mis on oluline,” rääkis Käärmann.

“Me kasvame aastas umbes kümme korda. Niiviisi me jõudsime miljardini, aasta tagasi oli see 100 miljonit või veel vähem,” märkis Käärmann. Kas järgmisel aastal samal ajal olete siis veel kümme korda suuremad? “Tahaks loota, kui me sama tempoga kasvu jätkame,” vastas ta.

  • Kodus rääkimas

TransferWise’i asutajad käisid Bransoniga kohtumas tema Oxfordi lähistel asuvas kodus. Kristo Käärmann meenutas, kuidas vestles kohtumiselt lahkudes ühe kohaliku taksojuhiga ja uuris temalt, mida külamehed Bransonist räägivad. “Ta käib ikka seal kohalikus pubis külameestega juttu puhumas, nagu Inglismaal käiakse. Nüüd on tal muidugi vähem aega, aga ta on käinud pubis jalgpalli vaatamas ja on väga vaba suhtleja. Ta ei jäta muljet, et arvab endast üleliia palju,” kõneles Käärmann.

Bransoniga rääkisid nad oma plaanidest, kuidas Lääne­Euroopa traditsioonilised pangad on läbipaistmatud ja klientidele kallid kasutada ning kuidas TransferWise saab seda maastikku muuta. Käärmanni hinnangul saavad nad Bransoniga vastastikku kasulikud olla.

“Nagu ka Peter Thieli investeeringu puhul, on oluline investori huvi muudatuste vastu, mida me oleme panganduses ellu viimas. See on oluline mõlemale poolele. See on oluline ka meile, mida Branson tahab saavutada ja kuidas me saame aidata tal seda saavutada,” sõnas Käärmann.

 

 

Mis on mis

  • TransferWise

Asutatud: 2010
Asutajad ja juhid: Taavet Hinrikus ja Kristo Käärmann
Vahendab rahvusvahelisi makseid ja valuuta­vahetust. Vahendanud rohkem kui miljardi euro väärtuses klientide raha.
Ärimaht kasvab 20–30% kuus
Olulisemad investorid: Valar Ventures, IA Ventures, Index Ventures, Kima Ventures, Seedcamp, Virgin Group
Peakontor: Suurbritannias Londonis
Töötajaid: ca 100

 

 

 

Kes on kes

  • Sir Richard Charles Nicholas Branson

Inglise ärimagnaat ja investor.
Asutas Virgin Groupi, kuhu kuulub rohkem kui 400 ettevõtet ja mis sai alguse 70ndatel plaadipoodide ketist Virgin Records. Virgin Groupi peamised tegevusalad on reisimine, meele­lahutus ja elustiil, ettevõte tegutseb ka transpordi, tervishoiu, toidu ja joogi, telekommunikatsiooni ja riskikapitali valdkonnas.
Asutas hiljuti noorte Briti ettevõtjate abistamiseks mittetulundusorganisatsiooni Virgin Start­up.
kiitis oma blogis üht TransferWise’i algatust juba 2013. aasta aprillis.
vara väärtus ajakirja Forbes andmetel 4,6 miljardit dollarit, millega ta on Suurbritannias rikkuselt 6. inimene.

  • Peter Thiel

Asutanud riskikapitaliettevõtte Valar Ventures ja veebimaksete süsteemi PayPal.
Suhtlusvõrgustiku Facebook esimene investor.

  • Saul ja Robin Klein

Saul asutas idufirmade kiirendi Seedcamp, oli Skype’i algses juhtkonnas.
Asutasid koos The Accelerator Groupi (TAG), mis investeerib kasvavatesse ettevõtetesse ja nõustab idufirmasid.

  • Xavier Niel

Prantsuse ettevõtja ja investor.
Ajalehe Le Monde kaasomanik.
Asutas Prantsuse telekomi Iliad, on selle enamusosanik.

Allikas: Äripäev

 

 

 

Kommentaar

  • Valuutavahetuses on vaja uusi tuuli

Richard Branson, TransferWise’i investor
Mul on investeeringu üle ülihea meel. Finantsteenuste ning eriti rahvusvaheliste maksete ja valuutavahetuse vanamoelises valdkonnas valitseb juba aastakümneid vajadus ­uute tuulte ja läbipaistvuse järele. Idufirmadel, nagu TransferWise, on väga head šansid tulla turule murranguliste toodete ja teenustega, kasutades selleks ära tehnoloogilisi võimalusi.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
09. June 2014, 20:36

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing