Kaubanduskeskused olid juba vanadel roomlastel?

28. juuni 2014, 10:05

Traianuse turgu Roomas peetakse ajaloo esimeseks ostukeskuseks. Kas see on ikka nii, küsib Imelise Ajaloo värske number.

Arheoloogidel on tänapäeval kujunenud arvamus, et Traianuse turg hõlmas poekestest palju enamat.

Rooma keiser Traianus, kes oli Rooma suurimad ehitustegevuse edendajaid, lasi turu ehitada ajavahemikus 100-110 aastal pKr. Keisri lemmikarhitekt Apollodorus Damaskusest vastutas linna põhjaosas asunud Kvirinaali künka küljele rajatava turu ehitamise eest. Tulemusena valmis hoonetekompleks, milles oli üle 140 ruumi.

Seda kohta on nimetatud ajaloo esimeseks ostukeskuseks, kuigi paljud ruumid polnud tõenäoliselt sugugi poekeste hõivatud. Uusimate teooriate järgi olid turu hoonetekompleksis ka keiserliku rahaameti kontoriruumid, kõrtsid, eluasemed ja üks auditoorium. Kõige kõrgemal korrusel asunud sammastega saal, mida varem peeti poekeste tänavaks, on uuemate hinnangute järgi hoopis kontorihoone turgu ja selle kõrval asunud Traianuse foorumi haldamise jaoks.

Kauplemine käis esimesel korrusel. Arheoloogide arvates oli kompleksi esimene, poolkaare kujuline korrus kauplejate päralt. Kaupmehed said seal paigutada oma letid võlvide alla, kus kaup oli vihma eest kaitstud.

Turul polnud müügipaiku, mida võiks poekesteks nimetada, vaid olid kaetud kaubaletid.

Loe lähemalt Imelise Ajaloo juulinumbrist.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    28. June 2014, 10:05
    Otsi:

    Ava täpsem otsing