Saarlane Soomes

21. juuli 2014, 00:00

Üheksa aastat tagasi Saaremaal soomlaste suvilate renoveerimisega alustanud Muhumaa ehitusfirma OÜ Trajali koduturuks on juba aastaid olnud hoopis Helsingi ja selle lähiümbrus.

Järjepidev ja kvaliteetne töö teisel pool Soome lahte on andnud Trajali arengule tubli hoo – firma jõudis tänavuses kiiresti arenevate ettevõtete ehk gasellfirmade TOPis 514. kohale. Aastatel 2010–2012 kasvas ärikasum 3,20 ja käive 2,17 korda.

Trajali omaniku ja juhi Kaino Traumanniga on võimalik kohtuda tema kodus Orissaares vaid nädalavahetusel, sest äripäeviti viibib ta Soomes, juhtides mitut ehitusobjekti ja korraldades 15 eestlasest töömehe eluolu. Energilise oleku ja jutuga Traumanni kuulates jääb kõrvu üks omapärane sõna, millega ta iseloomustab oma tegutsemist. Ta räägib, kuidas ta on üksinda mürranud Saaremaa objektidel, koos töömeestega mürranud Soome ehitusobjektidel ja koos kaardilugejaga mürranud ralliradadel.

“Kaino ilma tegutsemiseta olla ei saa, ta kogu aeg midagi ehitab,” sekkub köögist kohvikannuga naasev elukaaslane Elerin Mahlak. “Kaino naudib ehitamist. Kui üks asi valmis saab, siis ta juba otsib teist. Ma arvan, et ehitamine on tal geenides. Tema isa töötas ehitajana ja Kaino vennal on oma ehitusfirma.”

Tagasilöök andis uue hoo. Traumanni osalusega OÜ Trajali alustas 2005. aastal soomlaste suvilate renoveerimisega Saaremaal. Õige pea sattus kliendiks üks soomerootslane, kellele saarlaste töö meeldis sedavõrd, et ta tegi ettepaneku tulla ehitama Rootsi. 2006. aastal sai Trajali esimese ehitustellimuse Soomes. Paar aastat hiljem tabas Trajalit tõsine tagasilöök, kui üks koostööpartner Soomes ja teine Rootsis pankrotistusid ning saarlaste väikefirmal jäi saamata kokku ligi 50 000 eurot. Ehkki kaasosanikud olid valmis Trajali tegevuse lõpetama, otsustas Traumann siiski jätkata ning ostis kompanjonide osalused välja.  “See ei olnud minu jaoks riskantne samm,” kinnitab Traumann. “Olin siis ja olen siiamaani kindel, et tänu oma kvaliteedile lööme igal pool läbi. Ma ei kartnud firma ainuomanikuks saades, et tööd ei ole.”

Alates 2012. aastast on Trajali keskendunud vaid Soome ehitusturule. “Mitmes riigis töötamine muutus liiga kurnavaks ja kulukaks,” põhjendab Traumann. “Samuti oli Rootsis keelebarjäär liiga suur, sest rootsi keelt ma ei oska.”

Trajali keerukamad ehitised on olnud Soomes Strömso saarel. Kuna ööbimisvõimalused saarel puudusid, ostis eramute tellija tööl käimiseks uue kaatri. “Igal hommikul 10 minutit kaatrisõitu objektile jõudmiseks ja õhtul tagasi,” meenutab Traumann. “Õnneks kuulus brigaadi üks saarlane, kellel oli mingisugunegi ettekujutus kaatriga sõitmisest. Eks algul oli päris keeruline ka õige saare ülesleidmisega.” Talvel käidi tööl lumekelgu ja ATVga.

Mis puudutab tööasju, siis siin on Traumann äärmiselt pedantne ja planeerib kõik asjad ette. “Tulin eile Soomest ära ja jätsin poistele maha paberi, kus kõik tööd punkthaaval kirjas,” räägib ta ajakirjanikuga kohtumisel ühel juunikuu nädalavahetusel. “Ja muidugi olen ma täna hommikul juba poistega suhelnud. Ma ei saa magada, kui midagi on lahendamata või õhus ripub teadmatus.”

Töökoormus hakkas tervisele. Traumann nendib, et eduka firma ülesehitamine ja töös hoidmine pole lihtsalt tulnud. “Mul on terviseprobleem olnud,” tunnistab ta pärast väikest pausi. “Kui mind Soomes haiglast välja kirjutati, siis arst käskis mul kõigepealt elu mõtte üles leida, sest muidu võin ma tema juurde tagasi jõuda. Arst ütles, et pean vähendama töömahtu 30 protsenti. Mis ma pean tegema? Ma ei saa ju kolmandik töömehi lahti lasta!”

Tegelikult plaanib Traumann hoopis tegevust Soomes laiendada. “Et osaleda suurematel hangetel, tuleks arvatavasti ühineda mõne teise ettevõttega,” mõtiskleb ta. “Ma ei eita, et kui mulle kunagi tehakse hea pakkumine, siis ma hea meelega müün firma maha ja saan tegeleda asjadega, millega ma praegu tegeleda ei saa. Arvan, et kõik ettevõtjad unistavad sellest, et mingil hetkel peab palgapäev ka ju tulema.”

 

Taust

 • Mis on kiire kasvu põhjused?

Aastatel 2010–2012 kasvas OÜ Trajali ärikasum 3,20 ja käive 2,17 korda.

1. Ei ütle ühelegi pakkumisele ei. Alati proovitakse leida tegijad kas oma firmast või väljastpoolt. Trajali omanik Kaino Traumann tavatseb sellisel juhul helistada läbi oma tuttavad, kes teevad Soomes tööd FIEna. Kellelgi ikka on võimalik appi tulla ning töö ära teha. Trajali põhimõte on, et ükski objekt ei tohi kunagi venima jääda, sest see ei ole ei tellija ega ehitaja huvides.

2. Keskendumine Soome ehitusturule. 2012. aastal loobus Trajali ehitustest Rootsis ning tegutseb vaid Soomes. Tänu sellele on firma ehitusmahud kasvanud väga kiiresti, näiteks 2013. aastal sisuliselt kaks korda. Firma on ehitustöödega Soomes kindlustatud vähemalt 2015. aasta suveni.

3. Investeeringud vaid omavahendeist. Trajali ei ole oma arenguks kasutanud laene ega pankade abi. Kõik masinad ja seadmed on kohe välja ostetud, firma rendib suurtel objektidel vajadusel vaid suurt kraanat. Kuna firmal ei ole ühtegi võlga kaelas, on see aidanud üle elada raskeid aegu.

4. Lepingud otse tellijaga. Trajali ei kasuta vahendajaid ja üritab vältida alltöövõttu.

 

Mis on mis

 • OÜ Trajali

Asutatud 20.12.2004 Saaremaal.
Tegeleb ehituse ja majutusteenuse pakkumisega.
Asutajad Kaino Traumann, Mihkel Ling ja soomlane Aleksei Jakovlev. 2008. aastal ostis Kaino Traumann kaasomanikud välja.
Traumann on registreerinud Rootsis firma Trajali AB ja Soomes firma Trajali OY.
2005 alustas tegevust soomlaste suvilate renoveerimisega Saaremaal. Sai esimese tellimuse Rootsis.
2006 sai esimese tellimuse Soomes.
2012 loobus ehitusest Rootsis ja Eestis ning keskendus vaid Helsingi ehitusturule. Helsingis ja selle ümbruses on praegu ehitamisel neli eramaja ja renoveerimisel mitu korterit. Ootejärjekorras on 3 eramaja.
Tänavuses Gaselli TOPis 514. kohal.

 

Pane tähele

Äripäeva gaselli rubriigis kirjutame kiiresti arenevatest väike­firmadest ja nende omanikest.

Äripäeva Gaselli TOP ilmus 20. veebruaril. Lähteandmeteks olid müügitulu ja kasum enne makse aastatel 2010–2012. 2010. aasta käive pidi olema üle 100 € ja 2012. aasta oma alla 13 mln €. TOPi jõudis
tänavu 1115 ettevõtet.

 

Loe Äripäevast

viimati ilmunud Lood gasellettevõtetest

“Arenenud koos koristusturuga” Lääne-Virumaa firmast OÜst Puhastusekspert 7. mai lehes.
“Rehviäri veereb ludinal” Viljandi firmast OÜst Aalux Trading 20. mai lehes.
“Äri, mida ei saa katsuda” Tallinna firmast OÜst Donoway Assurance 6. juuni lehes.
“Reisipisik nakatas õpetaja” Võru firmast OÜst Loodusreisid 16. juuni lehes.

 

Üks küsimus

 • Milline vanasõna iseloomustab teie tegevust?

Kaino Traumann, OÜ Trajali omanik ja tegevjuht

Töö kiidab tegijat. Meie moto on: kvaliteet on moes. Poisid teavad, et meie firma ei tegele poolpehmete asjadega ja keskpärase tööga. Olen alati rõhutanud, et peame teistest erinema tänu tippkvaliteetsele tööle.

 

Kommentaar

 • Vastutab saba ja sarvedega

Mihkel Ling, OÜ Muhro juhataja, OÜ Trajali asutaja

Kui me omal ajal Trajali asutasime, siis oli Kaino see, kes käis kõikjal kohal ja hoidis objektidel silma peal. Ta rõhus algusest peale omapoolse kontrolli ja ehituse kvaliteedi peale. Ta tundis, et just tema vastutab saba ja sarvedega kõige eest, mis Trajali ehitanud on.
Väga tähtis on ka see, kuidas ta hoolitseb oma Soomes töötavate meeste eest, ta on neile üürinud korterid ja majad. Kaino on tunnistanud, et üüripindu on kallis pidada. Aga kui töömees on rahul, no see toob ju tagasi.

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

  Vaata kogu kava
  Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
  20. July 2014, 19:08
  Otsi:

  Ava täpsem otsing