Turud kataklüsmi hoovuses

21. juuli 2014, 00:00

Maailma aktsiaturud võtsid läinud nädala lõpul pärast ohvriterohket Malaysian Airlinesi lennuki allatulistamist Ida-Ukrainas suuna suuremas jaos allapoole.

Lisaks sellele varjutas möödunud nädalal globaalseid aktsiaturge pingete eskaleerumine Lähis-Idas, kui Iisrael alustas maaoperatsiooni Gaza sektorisse.

IG turustrateegiate juht Chris Weston rääkis uudisteagentuurile CNBC, et enne, kui pole tulnud lõplikke uudiseid, võib turgudel näha kõrgendatud riskikartlikkust. Teised eksperdid on viidanud, et kriisi eskaleerumise eel hakkavad investorid kasumeid välja võtma.

USA Standard & Poor’s 500 aktsiaindeks tegi läinud neljapäeval kolme kuu suurima päevase languse. Samuti tegi rohkem kui aasta suurima hüppe volatiilsusindeks (VIX).

Hirm ajab müüma. ­Investeerimisfirma Highmark Capital fondihaldur Todd Lowenstein ütles Bloombergile, et inimesed müüvad, sest nad on hirmunud. “Turg on väga tundlik geopoliitilistele riskidele. Arvestades, et hinnatasemed on kõrged, hakkavad inimesed  geopoliitiliste sündmuste korral oma aktsiaid müüma.”

Tähelepanuväärne on majandusväljaande Wall Street Journali infokirja teatel seegi, et varem sel aastal USA turud ei Ukraina ega Lähis-Ida kriisidele nõnda valuliselt kui läinud neljapäeval reageerinud pole.

JonesTradingu turustrateegiate juht rääkis Wall Street Journalile, et murdepunkti saab vaadelda kahest vastandlikust vaatepunktist. “Pullid tõlgendavad turgude vastupidavust tugevuse märgina ja karud usuvad, et kukkumiseks on veel küllaldaselt ruumi.”

Teisalt leidis Yahoo Finance’i vanemkolumnist Mike Santoli, et kui turg ise on terve, on geopoliitilistel pingetel aktsiatele vaid paaripäevane mõju. Tema kinnitusel pole alates teisest maailmasõjast välised faktorid turgudel tõelist langust vallandanud. Teisest küljest, kui turud on äärmiselt ülehinnatud ja investorite raha niikuinii lahkumas, siis võivad sellised sündmused olla katalüsaatoriks märkimisväärsele langusele.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
20. July 2014, 19:40

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing