Turud ignoreerivad geopoliitilisi riske

01. august 2014, 00:00

Geopoliitilised pinged kasvavad üle maailma, aga pole üheselt selge, kas investorid peaksid reageerima või mitte. Seda eriti olukorras, kus turud pole konfliktidele siiani erilist tähelepanu pööranud ja jätkavad kauplemist ajaloo tipptasemetel.

“Praegu võib andeks anda arvamuse, et maailm on üks hirmus paik,” rääkis JPMorgan Asset Managementi investeeringute juht Michael Cembalest, viidates Vene-Ukraina pingetele, Gaza sektori konfliktile, Süüria kodusõjale, Iraagi, Afganistani ja Somaalia kriisile ning Nigeeria ja Mali mässudele, vahendas CNBC.

“Nii veider kui see ka ei tundu, ei mõjuta need konfliktid maailma aktsiaturge just eriti palju,” lisas ta.

Praegu on sõjatsooni riikidel väike globaalne jalajälg, mis moodustab kokku vaid 0,7% ülemaailmsest aktsiaturgude kapitalisatsioonist, 0,4% investeerimisportfellide voost ja 0,8% ettevõtete kasumist. Kokku annavad nad 9% maailma nafta­toodangust, märkis Cembalest.

Tema sõnul on ajaloos olnud investoritel palju tähtsam jälgida äritsükleid kui sõdu.

Tulevikus peaks siiski riskidega arvestama. Teised analüütikud usuvad, et investorid on käitunud õigesti, kui nad on minevikus vältinud geopoliitilist müra.

Samas pole nad veendunud, et see käitumine ka edaspidi tulu toob.

Ühe Aasia investeerimisfirma strateegi ­Viktor Shvetsi sõnul pole investorid olnud geopoliitiliste tegurite arvestamisel just kõige terasemad. “See oli ka 30–40 viimase aasta jooksul õige strateegia,” lausus ta. “Küsimus on aga selles, kas see on õige strateegia ka järgmiseks 5–10 aastaks. Minu arvates ei ole.”

Riskid jäävad kauaks. Shvets usub, et arenevate turgude väärtpaberid liiguksid palju kiiremini üles, kui ei oleks geopoliitilisi pingeid ja investorid neid riske alla ei hindaks.

“Geopoliitilised riskid  jäävad üles palju pikemaks ajaks,” sõnas ta. “See ei saa olema ainult Gaza sektor ega Venemaa, Tai või India. See puudutab peaaegu iga arenevat turgu.”

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    31. July 2014, 20:47
    Otsi:

    Ava täpsem otsing