Puhkepäev. Augustikuud rikastavad linnafestivalid

08. august 2014, 00:00

Nii Pärnus kui Tartus toimub tuleval nädalal linnafestival, kus lisaks linna ajalooga seotud üritustele saab osaleda näiteks spordivõistlustel ning isegi mööda katuseid turnida.

16. augusti õhtul Pärnu südalinnas Rannapargis jalutades ei tasu imestada, kui satute keset võidujooksu, kus võtavad mõõtu pidžaamades spordisõbrad. Kui see kerge liikumisharjutus ei meeldi, võib ka ajamasinaga tagasi sõita 1920.–1930.  aastatesse ning osaleda tenniseturniiril, kus toonase moe järgi riided ning puureketid on kohustuslikud aksessuaarid. Hiljem võib jalga puhata tummfilmiseansil, et siis tõtata edasi retrotantsumaratonile. Need on nopped tänavuse Augustiunetuse tihedast programmist.

Hõre üritustekalender innustas. Festivali kõneisik Kristo Mäe ütleb, et tänavafestivali peateljeks on Pühavaimu ja Supeluse tänav, mille ümbruses toimub kokku üle 50 erineva ürituse ja ettevõtmise. “Unetus” festivali nimes kutsub tema sõnutsi pärnakaid ja külalisi võtma sumedast augustiööst viimast.

Rahva huvi ettevõtmise vastu näitab see, et festival tähistab tänavu juba viiendat sünnipäeva. “Idee säärase festivali korraldamiseks hakkas idanema, sest viis aastat tagasi oli augustikuu Pärnus sündmuste mõttes üsna kidur. Põhiliselt toimus kõik juunis-juulis,” meenutab Mäe. “Teiseks tahtsime elustada festivaliga elunautivat kuurordihõngu ja muidugi teha Pärnus festivali, kus tahaks isegi osaleda.”

Ise osalemise all peab ta silmas sedagi, et üritust korraldatakse tegelikult vabast tahtest ja tegemisrõõmust. “Seepärast on ka enamik üritusi tasuta. Hea on see, et festival on suutnud aja jooksul tuua kokku linnakodanikke ja ettevõtjaid, kes igaüks omal kombel selle õnnestumisse panustavad. Seega on festivalil palju korraldajaid,” toonitas Mäe.

Omanäolisus on parim reklaam. Sarnane taust on 13.–16. augustini Tartus toimuval linnafestivalil UIT, mis sündis mullu Tartu Ülikooli filosoofiateaduskonna tudengite eestvedamisel. Programmi kuraator Liisi Aibel räägib, et esiti oli ettevõtmine suuresti õhinapõhine – kas ikka saadakse hakkama –, aga siis mässiti end juba üdini sisse ja kokkuvõttes läks festival edukalt.

“Ilmselt see ongi parim reklaam, et eristume teistest Tartu festivalidest,” arutleb ta, lisades, et nendega on liitunud ka paljud vabatahtlikud kaasamõtlejad.

UITi peaesineja on tänavu Madridi valguskunstnike duo Luzinterruptus, keda on nimetatud ka ­Euroopa valguskunsti pioneerideks. Tartus kasutatakse valgusinstallatsiooni jaoks kilekotte, LED-tulesid ning fotosid linnaelanikest. Seda kõike näeb 15. augustil ühel jõeäärsel pimedal alleel.

Põnevat leiab programmist aga veel, näiteks “Nõuka Tartu” tuur, kus külastatakse juba ununema hakkavad kohti. Tähelepanuta ei jäeta ka Viktor Kingissepa ja 21. Juuni tänavat. Kavast leiab ka märksõna “katusetuur”, kuid selle sisu jätab Liisi Aibel veel salapäraseks. “Kus, kuhu, miks ja millal saab teada siis, kui silmad-kõrvad eriti lahti hoida,” soovitas ta.

Fookuses

  • Augustiunetus

16.08 Pärnus
Kavas on moeturg, tenniseturniir, Unetuse pidžaamajooks, öömälumäng, retrotantsumaraton jm
Piletid: suur osa üritustest on tasuta
www.augustiunetus.ee

  • Linnafestival UIT

13.–16.08 Tartus
Kavas on filmipiknik, tantsuetendus “Contemporary”, tuur “Nõuka Tartu”, Luzinterruptuse valgusinstallatsioon, pidu jm
Piletid: suur osa üritustest on tasuta
http://uit.ee

  • Valge Daami aeg

8.–10.08 Haapsalus
Kavas igal hilisõhtul legendaarsest daamist rääkiv vabaõhuetendus, lisaks toimuvad linnas arvukad kontserdid, teatrietendused, kunstiüritused, avatud on laat. Pühapäev on nimetatud pitsipäevaks ning mitmesuguste õpitubade ning moedemonstratsiooni kõrval peetakse maha ka üks kudumisvõistlus.
Piletid: suur osa üritustest on tasuta, teatrietendus 6–8 eurot
www.valgedaam.ee

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
07. August 2014, 17:17
Otsi:

Ava täpsem otsing