Puhkepäev. Suveõhtud kinosaalis

15. august 2014, 00:00

Kino Sõprus lõpetab kuuma suve lavastaja Wes Andersoni retrospektiiviga, mõne kuu pärast on oodata Roman Polanski filmide maratoni.

Järgmise pühapäevani näeb Tallinnas kinos Sõprus USA lavastaja Wes Andersoni filme. Sõpruse programmijuht Tiina Savi ütles, et neil on traditsiooniks hilissuvine retrospektiivide sari, kus keskendutakse natuke kergematele, aga samas filmikunsti seisukohast väga olulistele filmidele ja režissööridele. “Texasest pärit fantastilise pildikeelega iseäraliku Wes Andersoni seikluslikud filmid on ilus akord kuuma suve lõpetuseks.”

Näeb ka nukufilmi. Savi märkis, et Andersoni lugudega on kerge samastuda, sest tihti on nende keskmes üks perekond ja selle veidramatest veidramadki liikmed - eks meil kõigil ole kentsakaid lähikondlasi. Sarnaselt paljude teiste tipplavastajatega on ka Andersonil kujunenud oma lemmiknäitlejad, keda ta ikka jälle kasutab - Owen Wilson, Jim Murray, Adrien Brody, Gwyneth Paltrow, Gene Hackman, Luke Wilson ja paljud teised. Savi enda lemmikud Andersoni filmidest on “Veealune elu Steve Zissouga” ja “Fantastiline härra Reinuvader”. Ta lisas, et ei tasu peljata, et Reinuvaderi-filmis näeb ekraanil inimeste asemel nukke. “Vastupidi, selles peitubki filmi erakordsus.”

Kas lähikuudel on Sõpruses veel mingeid retrospektiive plaanis? “Oktoobriks valmistame ette mitmekülgse poola-prantsuse režissööri Roman Polanski retrospektiivi ja koolivaheajal ootab nooremaid kinohuvilisi ees jaapani helge animameistri Hayao Miyazaki filmiprogramm,” sõnas Savi. Tasapisi valmistutakse ka Akira Kurosawa retrospektiiviks, mida loodetakse näidata tuleval aastal.

Vaatajanumbrid tõusevad. Kino Sõprus ja Solarise keskuses asuv Artis on teada programmi poolest, mis suunatud pigem väärtfilme hindavale kinopublikule. Suviseid niinimetatud Hollywoodi popkornifilme seal ei näe. Tekib küsimus, kuidas on vaadatavusega. Savi sõnul tõuseb sarnaselt kobarkinodega ka Sõpruses vaatajate hulk aasta-aastalt, ent seda pigem stabiilselt kui suurte hüpetega. “Kindlasti on Sõprusel välja kujunenud oma kindel ja truu publik, kes teab, et meie programmis on kaasaegse filmikunsti tippteosed, festivalide võidufilmid - nii-öelda kvaliteetkino ning samuti filmiklassika pärlid ning retrospektiivid.”

  • Katusel näeb Coenite filme. Uuel suvel Katusekino kaob

Viru Katusel tegutsevas Katusekinos näeb sel nädalal vendade Coenite filme. Kino juht Aivar Laan soovitab eriti tänaõhtust filmi “The Big Lebowski”: “Kohati muutub film hüsteeriliselt naljakaks ja loodud karakterid on slacker-filmide meistriklass ning kultusklassika.”

Coenite filme näidati ka juulis, siis oli populaarseim just mainitud film, palju rahvast meelitasid kohale ka “Fargo” ning “O Brother, Where Art Thou?”

Miks Katusekino lõpetab? Tuleval aastal enam Viru keskuse katusel filme ei näidata.

Katusekino juht Aivar Laan põhjendas, et viis aastat on olnud pikk aeg projektipõhiselt planeeritud vabaõhukinole. “Suurfestivalilikult töömahuka, ent ajaliselt ajutise projekti ja kino vara hoidmine töös siinsel laiuskraadil on omanike seisukohast vaadates raiskamine,” ütles ta otsekoheselt.

Ta tõi välja, et rahaliselt linnaisad ning Kultuurikapital neid ei toeta.

“Katusekino viis aastat tihedat tööd väärtfilmide maaletoomisel ja kinoklassika toomisel publikuni ei ole saanud piisavalt tunnustust ega respekti,” nentis ta. “Lisaks oleme Eesti heitliku ilmaga võitlemisest väsinud. Üle hooaja üks kuu supersooja suveilma ei kompenseeri kahte-kolme kuud n-ö kehva suusailma, mille elavaks tõestuseks tänavune hooaeg on olnud.” Ta ei hakka lubama, et kunagi puhutaks Katusekinole taas elu sisse, kuna “ainult omanike entusiasmist ja rahakotist ei piisa”.

 

Film

  • Wes Andersoni retrospektiiv

Kino sõprus, Vana-Posti 8, Tallinn
14.08 kl 21.00 – “Bottle Ro­cket”
15.08 kl 21.00 – “Rushmore”
16.08 kl 21.00 – “Tenenbaumid”
17.08 kl 21.00 – “Veealune elu Steve Zissouga”
18.08 kl 21.00 – “Darjeeling Limited”
19.08 kl 21:00 – “Fantastiline härra Reinuvader”
20.08 kl 21.00 – “Kuutõusu kuningriik”
21.08 kl 21.00 – “Grand Budapest Hotell”
22.08 kl 21.00 – “Veealune elu Steve Zissouga”
23.08 kl 16.00 – “Fantastiline härra Reinuvader”
24.08 kl 19.00 – “Tenenbaumid”
Pilet: 5 eurot

  • Vendade Coenite filmid Katusekinos

15.08 kell 22.30 – “The Big Lebowski”.
16.08 kell 22 – “O Brother, Where Art Thou?”
17.08 kell 22 – “No Country for Old Men”
Pilet: 6 eurot

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
14. August 2014, 16:54

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing