Sirje Rank • 30. juuni 2016 kell 11:08

Brexitis üllatav pööre: Boris Johnsonilt loobumisvõit

Brexiti kampaania peamisi vedureid Boris Johnson  Foto: Scanpix/Reuters

Suurbritannia sisepoliitikas referendumi järel vallandunud turbulentsis toimus täna üllatav pööre, kui liidust lahkumise kampaania üks peamisi vedureid Boris Jonson teatas, et loobub kandideerimast konservatiivide partei juhi kohale.

Johnson ütles, et langetas selle otsuse pärast oma kolleegidega konsulteerimist, vahendas Financial Times. Konservatiivide uus juht peaks võtma David Cameronilt üle peaministri ameti ja juhtima Suurbritannia lahkumiskõnelusi Euroopa Liidust.

Endise Londoni linnapea otsus tuli pärast seda, kui oma kandidatuuri seadis üles teine liidust lahkumist pooldanud kampaania juhtfiguur – justiitsminister Michael Gove.

Oma kandidatuuri üles seades avaldas Gove arvamust, et seni lähedane liitlane Boris Johnson ei suuda olla selline juht ega sellise meeskonna kokku panija, mis vastaks ees ootava ülesande nõudmistele.

„Nüüd on lootuse ja ambitsioonide hetk,“ ütles Boris Johnson täna pressikonverentsil, „See on meie võimalus partei nende väärtuste ümber kokku liita, ühendades ka riigi ja ühiskonna.“ Johnsoni sõnul on oluline kokku liita nii need, kes tegid kampaaniat liidust lahkumise poolt, kui need, kes pooldasid liitu jäämist. Ta ütles, et olles konsulteerinud kolleegidega ning arvestades olukorda parlamendis, jõudis ta järeldusele, et tema ei saa olla see isik, kes David Cameronilt ameti üle võtab.

Oma kandidatuuri on üles seadnud ka siseminister Theresa May, kes pooldas Suurbritannia jätkamist Euroopa Liidus. Nüüd lubab May Suurbritannia jaoks liidust lahkumiseks läbi rääkida parimad võimalikud tingimused.

Hetkel kuum