Eesti Olümpiakomitee tippspordikomisjon muutis senist sportlike tasemete jaotust nii, et EMilt saadud hõbe- ja pronksmedal on edaspidi rohkem väärtustatud ning MMi medal võrdsustub ettevalmistuses OMi omaga.
- Eesti sõudjate neljapaat Londoni olümpia finaalis. Foto: Liis Treimann/Postimees/Scanpix
EOK täitevkomitee kinnitas reedesel koosolekul uue olümpiamängude ettevalmistuse rahastamise süsteemi. Uue süsteemi põhialuseks on sportlaste tasemete uuenenud jaotus, fikseeritud kuu- ja aastatoetuste maht ja spordialade peatreenerite toetamise asemel sportlaste individuaalsete treenerite toetamise alustamine.
EOK asepresidendi ja tippspordikomisjoni esimehe Tõnu Tõniste sõnul vajas seni rakendatud süsteem ajakohastamist. "Muutsime sportlike tasemete jaotust selliselt, et ka Euroopa meistrivõistlustelt hõbe- või pronksmedal saavad edaspidi olema rohkem väärtustatud. Lisaks tagab uus kord maailmameistrivõistluste medalistidele samaväärse ettevalmistuse olümpiamedalistidega. Üks olulisemaid muutusi uues süsteemis on minu hinnangul aga olümpiahooaegadest sõltunud koefitsientide süsteemi kaotamine. Treeningprotsess on tervik ja sportlase ettevalmistuse seisukohalt ei ole vahet, kas on olümpiahooaeg või mitte. Tõenäosus olümpiamängudel edu saavutamiseks on suurem, kui kvaliteetne ettevalmistus on tagatud läbi terve olümpiatsükli,“ selgitas olümpiaettevalmistuse rahastamissüsteemi uuendamise tagamaid Tõniste.
EOK tippspordikomisoni aseesimehe olümpiavõitja Jaan Taltsi sõnul on nüüdsest rohkem märgatud ja toetatud ka sportlaste lähimad abilised ehk nende personaalsed treenerid. „Sportlaste personaalsed treenerid on võtmeisikud sportlaste saavutuste taga. Paljud Eesti viimaseaja edulood on sündinud suures osas organisatsioonide väliselt, mille taga on põhiosas sportlase enda, tema treeneri ja teiste isiklike abiliste maksimaalne pühendumine. See on töö, mis vajab märkamist ja toetamist.“.
OMi ettevalmistustoetuste süsteemi põhimõtted
Sportlaste tasemete jaotus ja toetussummad (summad kalendrikuus)
A-taseOM ja MM 1. koht: palgafond 4000 eurot, ettevalmistustoetus 2200 eurot,OM ja MM 2.-3. koht, EM 1. koht: palgafond 2500 EUR, ettevalmistustoetus 2200 eurot;
B-taseOM 4.-10. koht, MM 4.-8. koht, EM 2.-3. koht: palgafond 1600 eurot, ettevalmistustoetus 1400 eurot;
C-taseOM kandidaadid: ettevalmistustoetus on 500 eurot.
Kõik tulemused kehtivad 2 jooksvat aastat;
C-taseme nimekiri kinnitatakse aastaks;
Kaitsejõudude palgal olevate sportlaste palgafondist lahutatakse 500 EUR;
Spordist loobumine A või B kategooria sportlase poolt jätab talle palga ja spordialaliidule ettevalmistusraha edasi 12 kuuks;
Kõik Rio OMile kvalifitseerunud spordialad saavad 2 C kategooria toetust (tänase seisuga - ujumine, kergejõustik, sulgpall, jalgrattasport, vehklemine, judo, sõudmine, purjetamine, laskmine, triatlon, tõstmine, maadlus);
Peatreenerite toetamisest loobutakse ja toetatakse individuaaltreenereid;
Uued põhimõtted jõustuvad septembrist 2016, v.a. võistkonnaalalade toetus kestab 2016. aasta lõpuni ja talialade toetuse põhimõtted kuni PyeongChangi OMi lõpuni.
Seotud lood
Leedu telekommunikatsiooniettevõte, UAB Consilium Optimum, mida tarbijad tunnevad Fastlinki kaubamärgina, käivitas 18. detsembrini kestva avaliku kolmeaastase võlakirjaemissiooni eesmärgiga kaasata 3 miljonit eurot, pakkudes investoritele 9% aastaintressi (ISIN code: LT0000411266, investment order cook code CSLSPO). Emissioon on tagatud ILTE 1,5 miljoni euro suuruse garantiiga.