Äripäev • 20. juuli 2016 kell 7:00

Venelaste viinatootmine kasvab mühinal

Viinapudelid.  Foto: Bloomberg

Tänavu esimesel poolaastal kasvas Venemaal kiiresti eelkõige kange alkoholi tootmine, samas kui lahja alkoholi tootmine kidub.

Nii kasvas viinatootmine aastases võrdluses koguni 9,5 protsenti, selgub kohaliku statistikaameti andmetest. Kiiresti kasvas ka näiteks konjaki tootmine – 6,5 protsenti. Samas on kasv ka loogiline, arvestades, et aasta varem tabas sektorit surutis ning viina tootmine kahanes mullu Venemaal tervikuna 22,3 protsenti.

Seevastu õlle tootmine kidub jätkuvalt (kasv kõigest 0,6%) ja veini tootmine on sügavas languses, kahanedes aastaga tervelt 11,5 protsenti.

Võrdluseks: mineraalvee tootmise kasv jääb kange ja lahja alkoholi vahele, kasvades aastaga 2,2 protsenti.

Kiirelt kasvab ka tubakatoodete tootmine. Jaanuarist juunini toodeti tervelt 12,6 protsenti rohkem kui sama ajaga aasta varem.

Samas on teada, et ligi 35 protsenti Venemaa viinast on ebaseaduslik, selgus värskest turu-uuringust. President Vladimir Putin esines 2015. aasta detsembris üleskutsega mitte tõsta alkoholi hinda, kuna see võib kaasa tuua võlts- ja kontrollimata kvaliteediga alkoholi leviku kasvu.

Maailma Tervishoiuorganisatsiooni 2014. aasta andmetel sureb alkoholi kuritarvitamise tõttu maailmas aastas kolm miljonit inimest, kellest pool miljonit Venemaal.

Hetkel kuum