Äripäev • 4. detsember 2017 kell 8:46

Notar annab nüüd välja ka e-apostilli

Notariteenust peab kasutama, kuid hinnas läbi  Foto: Andres Haabu

Notarite Koda avas apostillide taotlemiseks iseteenindusportaali ja elektroonilise apostilliregistri, mis võimaldab Eestis taotleda traditsioonilise apostilli kõrval ka e-apostilli.

Uus lahendus lihtsustab apostilli taotlemist, väljastamist ja kontrollimist, kiirendab dokumentide riikidevahelist ringlust ning vähendab võltsingute ohtu. Teenus on avatud ka e-residentidele.

"Dokumentide apostillimine annab välisriigi ametiasutusele, tööandjale või koolile kinnituse, et neile esitatud dokument on ehtne," selgitas apostillimise olemust Notarite Koja esimees Merle Saar-Johanson.

Seni on Eestis apostille väljastatud ainult paberdokumentidele, milleks peab taotleja toimetama paberil dokumendi notaribüroosse ja edastama apostillitud dokumendi välisriigi saajale. Nüüd saab paberdokumendi posti teel välisriiki edastamise asemel taotleda apostillimist veebis ja saata välisriigi ametnikule e-kirja teel vaid link, millelt on apostillitud dokument kättesaadav.

E-apostilli väljastatakse digikujul nii paber- kui digidokumentidele ning selle ehtsust ja kehtivust saavad välisriigi ametnikud kontrollida veebis. Vajadusel saab jätkuvalt kasutada ka paberapostilli. Eelnevalt tuleb siiski järele uurida, kas sihtriigis e-apostilli tunnustatakse.

Hetkel kuum