Jaanus Vogelberg • 7. november 2018 kell 7:28

Elektrihinnad on mullusest kolmandiku kõrgemad

Elektriliinid  Foto: Raul Mee

Kuigi oktoobris elektrihinnad eelmise kuuga võrreldes langesid, on mullu sama kuuga võrreldes hinnad endiselt palju kõrgemad.

Eestis ja Soomes maksis elekter oktoobris keskmiselt 46,36 €/MWh, mis tähendab kuuvõrdluses ligi 9-protsendilist hinnalangust. Lätis ja Leedus langes elektrihind mõnevõrra tagasihoidlikumalt – vastavalt 55,04 ja 55,68 euroni megavatt-tunnist. Lätis teeb see hinnalanguseks 6,7% ja Leedus 5,8%, teatas Eesti Energia.

Riigifirma teatel on aga vaatamata hiljutisele langusele elektrihinnad võrreldes eelmise aasta sama ajaga veel võrdlemisi kõrged. Eestis ja Soomes maksab elekter 38,7% rohkem kui mullu samal ajal, Lätis ja Leedus koguni 63,3% ja 62,1% rohkem. Läti ja Leedu hinnavahet Eestiga aitas tõenäoliselt suurendada ka elektrikaubanduse piiramine Kaliningradi ja Valgevene ühendustel.

CO2 hind on languses

Põhjamaade olulisemad tuumaelektrijaamad töötasid kenasti terve oktoobri, mis tagas parema pakkumise turule. Lisaks oli CO2 kvootide turg kogu kuu languses – kuu keskmiste hindade võrdluses langes hind 8,8% ehk 19,58 euroni tonnist. Tänu madalamatele energiahindadele lõpetas CO2 kvoodi hind kuu lausa 16,36 €/t tasemel.

Oktoobri lõpus oli elektrienergia tulevikutehingute hind Soome hinnapiirkonnas novembriks 50,55 €/MWh, mis annab Eesti Energia hinnangul põhjust oodata elektrihinna kerget tõusu käesoleval kuul. Lätis ja Leedus võib seega oodata elektrihinna tõusmist 59 €/MWh kanti.

Gaasiturud langesid, naftaturud on muutlikud

Kuna Iraanile kehtestatud sanktsioonid tekitasid turgudel muret naftapakkumise pärast, tõusis oktoobri alguses nafta hind. Samas aitasid hinda allapoole tuua Ameerika Ühendriikide tugevad naftavarud ja madalseis börsidel. Tänu kuu alguse kõrgele naftahinnale tõusis Brenti toornafta tulevikutehingute kuu keskmine hind 1,9% ehk 80,6 dollarini barrelist, kuid kuu lõpus toimus suurem langus (täpsemalt 8,7%) ning novembri viimane sulgemishind oli 75,47 dollarit barrelist.

Dollar tugevnes euro suhtes oktoobris ning kuu keskmisi EUR/USD väärtusi vaadates oli muutus 1,5% dollari kasuks. Kuu viimane EUR/USD kurss oli 1,1318.

Gaasihinnad olid oktoobris põhiliselt langustrendis. GasPoolis langes hind 6,1% ehk 26,13 euroni megavatt-tunnist ja TTF-il langes hind 7,0% ehk 25,88 euroni megavatt-tunnist. Gaasi hinnad langesid tänu oodatust soojemale ilmale ning ka olulisele tuuleenergia toodangule kuu teisel poolel.

Hetkel kuum