19. jaanuar 2001, 00:00

Times: Euroopa Komisjoni välisasjade volinik Chris Patten hoiatab, et Kaliningradist ei tohi lasta kujuneda Euroopa Liidu ja Moskva omavahelisi suhteid pingestavat küsimust.

ELi laienedes jääb Kaliningrad ?ümber piiratuks? NATO riikidest, kui lähiajal saab liikmeks ka Leedu. Patteni sõnul tuleb vältida olukorda, kus Kaliningradist saaks Lääne Berliini võrdkuju pärast teist maailmasõda. Komisjon soovitab alustada Venemaaga dialoogi ELi laienemisest Kaliningradi jaoks avanevate majanduslike väljavaadete üle ning astuda samme enklaavi drastilise olukorra parandamiseks, kus valitsevad majanduskaos, nakkushaigused ning tuuma- ja keemilistest relvadest jäänud reostus. Enklaavi strateegiline kaal ja potentsiaalne oht nii Euroopa Liidule ja NATO-le said ilmsiks mõned nädalad tagasi, kui USA luure teatas Venemaa taktiliste tuumarelvade toimetamisest Kaliningradi.

Financial Times: Venemaa presidendi Vladimir Putini majandusnõuniku Andrei Illarionovi sõnul ?peab ning suudab Venemaa oma välisvõlad maksta? ja seda eelkõige riigi reputatsiooni huvides. Vastupidi käituda oleks Illarionovi sõnul ?lühinägelik huligaansus?. Illarionovi kinnitusel on võimalik selleks raha leida nii eelarve tuludest, erastamisest laekuvatest summadest kui keskpanga laenudest.

Kolmapäeval ähvardas Saksamaa asevälisminister Caio Koch-Weser, et kui Moskva loobub kreeditorriikide Pariisi Klubi 48 mld dollarilise võla teenindamisest täies mahus, võib Berliin omakorda blokeerida maailma juhtivate riikide grupi G7 laiendamise Venemaa võrra G8-ks. Seni on Saksamaa olnud Venemaa vastuvõtmise peamine toetaja.

Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
25. November 2011, 11:02

Raadio ettevõtlikule inimesele

Hetkel eetris Hetkel eetris

Äripäeva raadio viimased saated

Kõiki viimased raadio saated
Otsi:

Ava täpsem otsing