Tõnu Tramm 26. jaanuar 2001, 00:00

Üks oma leiutise registreerinuid, tallinlane Karla Kiirats on loonud kaheastmelise survetaktiga sisepõlemismootori. Kiirats jutustab, et kahjuks töötab mootor seni ainult paberi peal ja joonisfilmina Internetis, sest seni ei ole olnud keegi nõus seda ehedana katsetama.

Varem tööstussisseseade mehaanikuna töötanud Kiirats jutustab, et on saatnud leiutise kirjelduse ka tuntud autotehastesse nii Euroopas kui Jaapanis, kuid tehastest on viisakalt vastatud, et neil on oma mehaanikud, kes ise uuendusi välja töötavad. "Tartu Teaduspargi kaudu olen saanud nüüd ühenduse Ukraina sisepõlemismootorite instituudiga, kes ootavad leiutise venekeelset kirjeldust."

"Algul öeldi mulle patendiametis, et selline asi ei saa üldse ringi käia, aga et heal juhul sobiks see pumbaks? Tegin siis paberi peal täpse mudeli ja kirjelduse ning siis nõustus ka patendiamet mootorit leiutisena registreerima," räägib Kiirats.

Kiiratsi mootor on kirjelduse kohaselt senistest mootoritest oluliselt suurema kasuteguriga, väiksem, lihtsam, vajab väiksemat mürasummutit ja jahutussärki.

Samas patendiameti bülletäänis on naaberleheküljel teisegi Eesti leiutaja, Viktor Loktaevski sisepõlemismootori modifikatsioon, millele omanik ootab samuti tööstuslikke huvilisi. See mootor on omaniku kinnitusel samuti ökonoomsem ja võib töötada kõigil kütustel vesiniku ja tahkekütuseni välja.

Kiirats suhtub konkurendi leiutisse umbusuga.

Uudise vahendas Ervin Soon

Raadio ettevõtlikule inimesele

Äripäeva raadio 92.4

Hetkel eetris

Kava

    Vaata kogu kava
    Äripäev https://www.aripaev.ee/img/id-aripaev.svg
    06. December 2011, 19:34
    Otsi:

    Ava täpsem otsing